تایید دریافت نامه بلینکن توسط اشرف‌غنی؛ مخالفت دولت افغانستان با طرح صلح آمرانه

امضای توافق‌نامه صلح میان زلمی خلیل‌زاد، نماینده آمریکا در امور افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان
امضای توافق‌نامه صلح میان زلمی خلیل‌زاد، نماینده آمریکا در امور افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با انتشار نامه‌ آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا خطاب به محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان، اختلاف‌نظرها در مورد طرح تازه ایالات متحده برای برقراری صلح در افغانستان میان رهبران این کشور ادامه دارد.

آگهی

همزمان با انتشار نامه‌ آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا خطاب به محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان، اختلاف‌نظرها در مورد طرح تازه ایالات متحده برای برقراری صلح در افغانستان میان رهبران این کشور ادامه دارد.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تایید کرد که محمد اشرف‌غنی، رییس جمهوری نامه‌ آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده را در مورد روند صلح افغانستان، دریافت کرده است.

آقای بلینکن در این نامه از برگزاری نشست وزرای خارجه امریکا، روسیه، پاکستان، ایران و هند طی ‌چند هفته آینده برای بررسی گزینه‌ها در افغانستان و نیز تشکیل کنفرانسی در ترکیه با حمایت سازمان ملل خبر داده و از رئیس جمهوری افغانستان خواسته تا با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه، حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین این کشور و عبدالرب رسول سیاف، رهبر جهادی همکاری نزدیکی داشته باشد تا به تعبیر او رخداد‌های فاجعه‌بارِ دهه نود به دلیل عدم اجماع میان رهبران افغانستان رخ ندهد.

مطابق نامه وزیر خارجه آمریکا، این کشور در حال بررسی طرح خروج کامل نیروهایش از افغانستان تا اول ماه مه است و بازنگری توافق‌نامه صلح دوحه با طالبان را هنوز نهایی نکرده است. با این حال، آقای بلینکن بر ضرورت یافتن راه حل سیاسی فوری در افغانستان تاکید کرده و هشدار داده که در صورت خروج نیروهای آمریکا و حتی با ادامه برقراری حمایت مالی این کشور از افغانستان، اوضاع بدتر خواهد شد و احتمال دارد که طالبان مناطق بیشتری از این کشور را تصرف کنند.

تاکید وزیر خارجه آمریکا بر همکاری رهبران افغانستان با طرح جدید این کشور برای برقراری صلح در این کشور بار دیگر گمانه‌زنی‌ها در مورد تلاش آمریکا برای تشکیل یک دولت انتقالی را تقویت کرده است؛ طرحی که در پی سفر و رایزنی‌های اخیر زلمی خلیل‌زاد، نماینده آمریکا در امور افغانستان صحبت از آن به میان آمد و برخی مقام‌های دولت نیز در سخنرانی‌های خود علیه آن موضع گیری کردند.

در همین حال، رولاند کوبیا، نماینده اتحادیه اروپا در امور افغانستان نیز بدون اشاره مستقیم به این طرح با انتشار پیامی توییتری نوشت: «افغانستان دارای قانون اساسی است، لویه ‌جرگه برگزار کرده، توافق‌نامه مشترک با آمریکا دارد و در روند صلح دوحه دخیل است. افغانستان حمایت اکثریت جامعه بین‌الملل را داراست و افزون بر آن، سازمان ملل و نشست جنوا متعهد به محافظت از دستاوردها و جمهوریت است.»

امرالله صالح، معاون اول رییس ‌جمهوری افغانستان نیز روز دوشنبه گفت که دولت صلح آمرانه و معامله‌ای را که در یک اتاق با حضور ۲۰ نفر، نسخه انحلال نظام و قانون را بپیچد و حق رای را از مردم بگیرد، هرگز نمی‌پذیرد اما حاضر است در مورد برگزاری انتخابات به توافق برسد. آقای صالح همچنین با اشاره به نامه وزیر خارجه امریکا تصریح کرد که روابط افغانستان و ایالات متحده و غرب بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل است و هرگاه احترام متقابل در این روابط حفظ نشود دولت، ملت را در جریان خواهد گذاشت.

پیشتر محمد اشر‌ف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز گفته بود که با هر طرحی که جمهوریت نظام حاکم بر افغانستان را زیر سوال ببرد، مخالف است ولی در عین حال حاضر است در مورد برگزاری یک انتخابات زودهنگام در چارچوب طرح صلح وارد گفتگو شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان نیز روز دوشنبه تاکید کرد که صلح آمرانه راه به‌جایی نمی‌برد و صلح یک روند ملی دوامدار است که با همراهی مردم افغانستان برقرار می‌شود.

با این حال، به گزارش خبرگزاری افق، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان روز دوشنبه تاکید کرد که افغانستان از لحاظ امنیتی در پیچیده‌ترین وضعیت، از لحاظ سیاسی در بحران و از منظر مناسبات بین‌المللی در وضعیتی حساس قرار دارد. او نامه‌ وزیر خارجه آمریکا را حاوی فوریت‌هایی توصیف کرد که در کنترل و اختیار رهبران افغانستان نیست. آقای عبدالله توضیح داد که در این نامه اجماع داخلی و کوشش‌هایی که ممکن است به روند صلح افغانستان کمک کند، یادآوری شده ‌است.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان تصریح کرد که هیچ‌کس نمی‌تواند خواسته خود را بر مردم افغانستان تحمیل کند ولی در عین حال هشدار داد که با وجود تفرقه همه‌چیز با زور بر مردم تحمیل می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد