همسویی حملات پهپادی حوثی‌ها و تصمیم اوپک پلاس؛ یورش قیمت نفت به رکورد ۲ ساله

حفاری نفت
حفاری نفت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت جهانی نفت چهار روز پس از برگزاری نشست وزیران ۲۳ کشور عضو ائتلاف اوپک پلاس و در پی حملات موشکی و پهپادی عصر یکشنبه شبه‌نظامیان حوثی یمن به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به بالاترین حد در ۲۲ ماه گذشته رسید.

آگهی

قیمت جهانی نفت چهار روز پس از برگزاری نشست وزیران ۲۳ کشور عضو ائتلاف اوپک پلاس و در پی حملات موشکی و پهپادی عصر یکشنبه شبه‌نظامیان حوثی یمن به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به بالاترین حد در ۲۲ ماه گذشته رسید.

قیمت هر بشکه نفت پایه برنت که معاملات هفته کاری گذشته را با نرخ ۶۹ دلار و ۳۶ سنتی به پایان رسانده بود، در جریان خرید و فروش‌های صبح دوشنبه تا ۷۱ دلار و ۳۵ سنت صعود کرد، نرخی که از نیمه ماه مه سال ۲۰۱۹ تا کنون بی‌سابقه بود.

البته با انتشار اخبار قطعی از آسیب ندیدن محوطه ذخیره‌سازی نفت در بندر راس تنوره از حمله پهپادی و سلامت تاسیسات تولید نفت آرامکو پس از شلیک یک موشک بالستیک، بهای جهانی نفت بعد از ظهر دوشنبه تا ۶۸ دلار و ۸۴ سنت پایین آمد و در بالاترین سطح از هفته سوم مه ۲۰۱۹ قرار گرفت.

تاسیسات تولید نفت آرامکو، غول نفتی عربستانی، کانون اصلی تولید نفت در جهان به شمار می‌رود؛ چنان که حملات سال ۲۰۱۹ به آن که نیمی از صادرات روزانه آن را مختل کرد و ۵ درصد تولید روزانه نفت جهان کاست، قیمت جهانی نفت را ۱۴ درصد افزایش داد.

قیمت جهانی نفت در پایان نزولی چهار روزه، دوم مارس ۶۲ دلار و ۷۰ سنت قیمت خورد ولی از روز چهارشنبه گذشته روند صعودی آن بار دیگر آغاز شد. روندی که بیش از همه متاثر از نشست کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس برای تعیین تکلیف تولید نفت طی ماه آوریل بود.

در پایان نشست ۴ مارس(۱۴ اسفند) ۲۳ کشور عضو ائتلاف اوپک پلاس تصمیم گرفتند که به جای تمدید اضافه تولید ۵۰۰ هزار بشکه‌ای در ماه آوریل، اجازه افزایش تولید روسیه و قزاقستان را به ترتیب به ۱۳۰ هزار و ۲۰ هزار بشکه در روز محدود کنند و تولید سایر اعضا نیز در ماه آینده تثبیت شود. در همین حال، عربستان را پذیرفت که کاهش تولید داوطلبانه ۱ میلیون بشکه در روز خود را که برای ماه‌های فوریه و مارس در نظر گرفته بود، در ماه آوریل نیز ادامه دهد.

در پی اعلام این تصمیم قیمت جهانی نفت در جریان داد و ستدهای روز جمعه نزدیک به دو دلار و ۶۰ سنت افزایش یافت. البته این نرخ طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه و تحت تاثیر پیش‌بینی بازار از نتیجه نشست اوپک پلاس حدود ۴ دلار بالا رفته بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همزمان با افزایش سرعت واکسیناسیون جهانی علیه کرونا امیدوارهای به بازگشت سریع رونق اقتصادی به جهان و رشد تقاضای نفت افزون‌تر شده است. چین نیز روز گذشته از جهش صادرات خود به دلیل بروز رونق نسبی در بازارهای اتحادیه اروپا و آمریکا خبر داد. در چنین شرایطی شرکت مشاوره اقتصادی وود مکنزی پیش‌بینی کرده که قیمت جهانی نفت در آوریل پیشِ‌رو بین ۷۰ تا ۷۵ دلار نوسان کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و اروپا خواستار پایان درگیری‌ها و ازسرگیری مذاکره در یمن شدند

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند