روحانی در دیدار با وزیر خارجه ایرلند: اروپایی‌ها از تهدید و فشار خودداری کنند

 Photo
Photo Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی: «ایران آمادگی دارد پس از رفع تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و دست کشیدن این کشور از سیاست تهدید و فشار، بلافاصله اقدامات جبرانی خود را منطبق با مفاد برجام انجام داده و به تعهدات خود عمل کند.»

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز یکشنبه در جریان دیدار با سایمون کاونی، وزیر خارجه ایرلند که با هدف احیای توافق هسته‌ای به تهران سفر کرده، از اروپا خواست تا در جریان هرگونه مذاکره با ایران، از تهدید و فشار خودداری کنند.

سرنوشت توافق هسته‌ای امضا شده میان ایران و پنج قدرت بزرگ جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی که بطور رسمی تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) نیز شناخته می‌شود، پس از خروج ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ میلادی به دستور دونالد ترامپ و تحمیل دوباره مجموعه‌ای از تحریم‌های سیاسی و اقتصادی علیه ایران، با ابهام روبرو شد.

اکنون آقای کاونی در مقام «تسهیل‌کننده» روند از سرگیری گفتگوهای اتمی، به تهران سفر کرده است تا زمینه آغاز مذاکرات را میان تهران و امضاکنندگان این توافق از جمله دولت جدید ایالات متحده به رهبری جو بایدن فراهم کند.

بر اساس بیانیه‌ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری ایران منتشر شد، حسن روحانی در جریان دیدار روز یکشنبه خود تاکید کرده است که «بهترین راه برای حل مشکلات با شرکای اروپایی در سطوح مختلف دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، مذاکرات مبتنی بر احترام متقابل و جلوگیری از هرگونه تهدید و فشار است.»

اگرچه ایرلند امضاکننده توافق هسته‌ای نیست اما در حال حاضر عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل است و به عنوان «تسهیل‌گر» برای قطعنامه ۲۲۳۱ (قطعنامه شورای امنیت در موضوع توافق هسته‌ای ایران) وظیفه دارد تا سایر اعضای شورا را در جریان اجرای این توافق بگذارد.

آقای روحانی همچنین در این دیدار از «بی‌عملی اروپا در قبال تعهدات برجام» انتقاد کرد و افزود که اگرچه ایران متعهد به «حفظ برجام است و تنها طرفی است که برای آن هزینه پرداخته... اما این وضعیت نمی‌تواند برای همیشه ادامه یابد» و برای «حفظ و احیای» این توافق، ضروریست تا همه طرفها به تعهدات خود عمل کنند.

خبرگزاری ایرنا نیز اعلام کرد که آقای روحانی در جریان این دیدار از آمادگی تهران برای همکاری با نهادهای بین‌المللی برای حل و فصل بحران‌های منطقه خبر داده است.

روحانی همچنین با اشاره به مشی بی‌طرفانۀ ایرلند و عضویت این کشور در شورای امنیت گفته است: «شورای امنیت می‌بایست در برابر دولت قبلی آمریکا به دلیل نقض قطعنامه برخورد مناسب انجام می‌داد.»

رئیس جمهوری ایران تاکید کرده است: «به‌رغم توقف اجرای پروتکل الحاقی، ایران همچنان مصمم به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایفای وظایف این سازمان براساس توافق صورت گرفته است...و ایران آمادگی دارد پس از رفع تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و دست کشیدن این کشور از سیاست تهدید و فشار، بلافاصله اقدامات جبرانی خود را منطبق با مفاد برجام انجام داده و به تعهدات خود عمل کند.»

سایمون کاونی در ادامه برنامۀ سفر خود به ایران با همتای خود، محمد جواد ظریف نیز دیدار خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس انرژی اتمی: بازرسی فنی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران نباید قربانی بده و بستان سیاسی شود

تروئیکای اروپایی: محدودیت بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران خطرناک است

ایران: نظارت تکمیلی آژانس بر فعالیت هسته‌ای از نیمه‌شب متوقف می‌شود