Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شارل میشل پس از مولداوی و گرجستان در اوکراین؛ پیامی به مسکو؟

سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهوری گرجستان(راست) و شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا(چپ)
سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهوری گرجستان(راست) و شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا(چپ) Copyright AP/Georgian Presidential Press Office
Copyright AP/Georgian Presidential Press Office
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس شورای اتحادیه اروپا یک هفته پس از وضع تحریم‌های تازه بروکسل علیه مسکو، سفر سه روزه‌ای را به سه همسایه شرقی اتحادیه یعنی مولداوی، گرجستان و اوکراین انجام داد؛ سه جمهوری شوروی سابق که هنوز دارای مسائل ارضی یا نظامی با روسیه هستند و به گفته کارشناسان مسکو از افزایش نفوذ اتحادیه در آنها ناراضی است.

آگهی

رئیس شورای اتحادیه اروپا یک هفته پس از وضع تحریم‌های تازه بروکسل علیه مسکو، سفر سه روزه‌ای را به سه همسایه شرقی اتحادیه یعنی مولداوی، گرجستان و اوکراین انجام داد؛ سه جمهوری شوروی سابق که هنوز دارای مسائل ارضی یا نظامی با روسیه هستند و به گفته کارشناسان مسکو از افزایش نفوذ اتحادیه اروپا در آنها ناراضی است.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا روز دوشنبه پس از گفتگو با سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهور گرجستان، گفت:«اتحادیه اروپا از همه طرف‌ها می‌خواهد تا برای ایجاد ثبات و یافتن راه‌حلی که مورد رضایت نسبی همه احزاب باشد، تلاش کنند.» آقای میشل همچنین تصریح کرد که در جریان جلسه با رئیس جمهوری گرجستان بر لزوم گفتگو بین احزاب سیاسی، از جمله مخالفان و دولت تاکید کردم.

رئیس شورای اتحادیه اروپا همچنین جلسه‌ای با نخست وزیر جدید گرجستان، ایراکلی گاریباشویلی و اعضای احزاب مخالف دولت برگزار کرد و آن را «گامی مهم در مسیری درست» ارزیابی کرد ولی یادآور شد که بسیاری از مسائل دشوار وجود دارد که باید توسط بازیگران سیاسی در گرجستان مورد بررسی و حل و فصل قرار گیرد.

اوضاع سیاسی در گرجستان پس از طرح ادعاهای تقلب در رای‌گیری انتخابات پارلمانی ۳۱ اکتبر در این کشور متشنج شده است. حزب جنبش ملی متحد از پذیرش پیروزی حزب حاکم خودداری کرده و خواستار تکرار انتخابات است. هفته پیش نیز به دنبال بازداشت نیکا ملیا، رهبر حزب جنبش ملی متحد، تنش‌ها افزایش یافت؛ به طوری که گیورگی گاخاریا، نخست وزیر گرجستان استعفا کرد و هزاران هوادار احزاب مخالف دولت با برگزاری راهپیمایی در سراسر پایتخت گرجستان خواستار آزادی نیکا ملیا و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شدند.

AP Photo
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپاAP Photo

رئیس شورای اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه نیز وارد اوکراین شد و به همراه ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور عازم بازدید از شهر شچاستیا در نزدیکی منطقه درگیری‌ها با جدایی‌طلبان مستقر در شرق اوکراین شد. آقای میشل در جریان این بازدید به رئیس جمهوری اوکراین وعده داد که اتحادیه اروپا کمک‌های خود را برای تامین بودجه مورد نیاز برای برقراری ایست‌های بازرسی در این منطقه افزایش دهد.

درگیری در شرق اوکراین در آوریل ۲۰۱۴ زمانی آغاز شد که روسیه چند هفته پس از الحاق شبه جزیره کریمه اوکراین به خاک خود از شورشیان جدایی‌طلب حمایت کرد. تا کنون بیش از ۱۴ هزار نفر در جریان نبردها در شرق اوکراین کشته شده‌اند و صنایع مستقر در این بخش از کشور نابود شده‌اند. مذاکره دو کشور روسیه و اوکراین بر اساس توافق‌نامه‌ مینسک که در سال ۲۰۱۵ به ابتکار فرانسه و آلمان حاصل شد، متوقف شده است.

آقای میشل در این رابطه گفت:«متأسفانه، روسیه اقدامات مثبت اوکراین برای اجرای توافق‌نامه مینسک را بی‌پاسخ گذاشته و به همین دلیل تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه روسیه به قوت خود باقی خواهد ماند.» رئیس شورای اتحادیه اروپا در نخستین سفر خود به اوکراین، از دولت این کشور خواست تا تلاش‌های خود را برای مبارزه با فساد و انجام اصلاحات قضایی افزایش دهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس شورای اروپا روز یکشنبه نیز در جریان بازدید کوتاه خود از کیشیناُو، از تلاش‌های مولداوی برای مهار فساد و تقویت حاکمیت قانون قدردانی کرد و قول داد که اتحادیه اروپا در مبارزه با بیماری کووید-۱۹ به این کشور کمک و از ادغام بیشتر اقتصاد این کشور در اتحادیه اروپا حمایت کند.

سفر آقای میشل به پایتخت مولداوی اولین توقف در مسیر بازدید از همسایگان شرقی اتحادیه اروپا در میان تنش‌های عمیق بین بروکسل و مسکو بود. هفته گذشته اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه چهار مقام ارشد روسیه در اعتراض به حبس الکسی ناوالنی، مخالف ولادیمیر پوتین تصویب کرد.

سه کشوری که آقای میشل به آنها سفر کرده، جمهوری‌های شوروی سابق هستند که هنوز دارای مسائل ارضی یا نظامی با روسیه هستند. بر همین اساس، مارک فرانکو از موسسه اگمونت به یورونیوز گفت که روسیه از افزایش نفوذ اتحادیه اروپا در این کشورها ناراضی است. به گفته این کارشناس، این که این کشورها به نوعی به سمت اتحادیه اروپا حرکت می‌کنند و اتحادیه اروپا نیز برای جذب این کشورها واکنش مثبت و فعالانه نشان می‌دهد، بدیهی است که موجب نارضایتی روسیه می‌شود، چون بین مسکو و بروکسل رقابت ژئوپلتیک جدی در جریان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه به کی‌یف و غرب نسبت به افزایش تنش منجر به درگیری در اوکراین هشدار داد

دادگاه حقوق بشر اروپا روسیه را مسئول نقض حقوق بشر در زمان جنگ با گرجستان شناخت

روسیه برای عقب راندن بمب‌افک‌های آمریکایی از مرزهای خود جنگنده به پرواز درآورد