Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دادگاه حقوق بشر اروپا روسیه را مسئول نقض حقوق بشر در زمان جنگ با گرجستان شناخت

اوستیای جنوبی در جنگ سال ۲۰۰۸
اوستیای جنوبی در جنگ سال ۲۰۰۸ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه حقوق بشر اروپا در حکمی اعلام کرد روسیه مسئول نقض حقوق بشر پس از جنگ سال ۲۰۰۸ با گرجستان بر سر اوستیای جنوبی است.

آگهی

دادگاه حقوق بشر اروپا در حکمی اعلام کرد روسیه مسئول نقض حقوق بشر پس از جنگ سال ۲۰۰۸ با گرجستان بر سر اوستیای جنوبی است.

این رای دادگاه مورد استقبال گرجستان قرار گرفت.  سالومه زورابیشویلی، رئیس جمهوری گرجستان هم که برای دیدار با مقامات بلژیک و اروپا به بروکسل سفر کرده با تاریخی توصیف کردن تصمیم قضات استراسبورگ، آنرا دستاورد بزرگی برای ملت و دولت گرجستان دانست. خانم زورابیشویلی تصریح کرد که این نخستین بار است که گرجستان در یک محکمه به عنوان «قربانی این جنگ» شناسایی می شود.

 گئورگی گاخاریا نخست وزیر گرجستان هم در توییتی گفت یکی از مهمترین روزهای تاریخ اخیر گرجستان رقم خورد. وی تاکید کرد که این پیروزی اجتناب‌ناپذیر بود و متعلق به همه گرجستانی‌ها است.

این پرونده در سال ۲۰۰۹ از سوی گرجستان مطرح شد و این کشور تلاش کرد تا روسیه را مسئول موارد مختلفی از نقض حقوق بشر در طول جنگ و بعد از جنگ در اوت ۲۰۰۸ عنوان کند. دادگاه در مواردی که عمدتا به بدرفتاری و شکنجه زندانیان گرجستانی و جلوگیری از بازگشت آواره‌های جنگی به خانه‌هایشان اشاره دارد، روسیه را مسئول نقض کنوانسیون اروپایی حقوق بشر در دوره پس از جنگ دانسته است

دادگاه استراسبورگ با تصریح بر مسئولیت مسکو در جلوگیری از بازگشت آوارگان گرجی به مناطق استقلال طلب پس از خاتمه منازعه خواستار انجام تحقیقات در مورد ادعای نقض حقوق بشر در زمان مخاصمه و دوره پس از آن شده است.

این حکم ۱۳ سال پس از درگیری پنج روزه در اوت آن سال بین نیروهای روسیه و سربازان گرجستانی صادر شده است. دولت وقت گرجستان در آن زمان تلاش کرد تا کنترل قلمرو جدا شده خود یعنی اوستیای جنوبی را در اختیار بگیرد اما روسیه با تهاجمی تمام عیار نیروهای گرجستانی را از این منطقه بیرون راند، تانک به داخل این کشور اعزام کرد و اهداف غیرنظامی و نظامی را بمباران کرد.

توییت نخست وزیر گرجستان

در این حکم اشاره شده است که نیروهای نظامی اوستیای جنوبی اقدام به شکنجه و آزار اسیران جنگی گرجستانی کرده‌اند و نیروهای حافظ صلح روسیه اقدامی برای جلوگیری از این شکنجه‌ها انجام نداده‌اند.

با این حال این حکم تاثیر عملی کمی خواهد داشت و هیچ مجازاتی نیز بواسطه آن برای روسیه در نظر گرفته نمی شود. اما یک پیروزی نمادین برای تفلیس محسوب می‌شود و استدلال گرجستان را درباره اشغالگری روسیه در آبخازیا و اوستیای جنوبی تقویت می‌کند. گرجستان به‌دنبال جنگ در اوایل دهه ۱۹۹۰ کنترل این مناطق را از دست داد و روسیه پس از جنگ سال ۲۰۰۸ به طور رسمی هر دو منطقه را به‌عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت. مسکو هم اکنون از نظر مالی و نظامی از هر دو منطقه حمایت می‌کند.

این دومین پرونده‌ای است که گرجستان در دادگاه حقوق بشر اروپا علیه روسیه پیروز شده است. در سال ۲۰۱۴ این دادگاه در مورد پرونده اخراج دسته‌جمعی گرجی‌ها از روسیه در سال ۲۰۰۶ به نفع گرجستان رای داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شارل میشل پس از مولداوی و گرجستان در اوکراین؛ پیامی به مسکو؟

اتهام آلمان به روسیه برای «آمریت» قتل یک شهروند گرجستانی در برلین

ورود رئیس جمهور گرجستان به قانون جنجالی رسانه‌ها با استفاده از حق وتو؛ حزب حاکم کوتاه نمی‌آید