Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ورود نخستین محموله واکسن کرونا و آغاز واکسیناسیون در عراق

واکسیناسیون کرونا در عراق
واکسیناسیون کرونا در عراق Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت عراق که بدترین بحران اقتصادی تاریخ این کشور را سپری می‌کند به لطف وام وعده داده شده از سوی بانک جهانی علاوه بر این یک و نیم میلیون دُز واکسن فایزر را نیز سفارش داده است.

آگهی

عراق روز دوشنبه نخستین محموله واکسن کووید شامل ۵۰ هزار دُز محصول تولید شده توسط شرکت داروسازی سینوفارم چین را دریافت کرد.

دولت عراق پس از رسیدن این محموله اهدایی از سوی پکن وعده داد تا بلافاصله از روز سه‌شنبه، دوم مارس کارزار واکسیناسیون را در کشوری با جمعیت ۴۰ میلیون نفری و زیرساخت‌های بسیار ضعیف و بعضا ویران آغاز کند.

سفارت چین در بغداد نیز روز سه شنبه با تایید این موضوع اظهارات سیف‌ البدر، سخنگوی وزارت بهداشت عراق را منعکس کرد که ضمن اعلام ورود واکسن‌های اهدایی توسط پکن گفته بود که از امروز (سه‌ٰشنبه) واکسیناسیون کرونا در کشورش آغاز می‌شود.

وزارت بهداشت عراق در حالی که هنوز هواپیمای حامل نخستین محموله واکسن کووید از فرودگاه بغداد بلند نشده بود اعلام کرد که دو میلیون دُز دیگر از واکسن را به پکن سفارش داده است.

دولت عراق همزمان یک پلت‌فرم اینترنتی برای ساماندهی کارزار واکسیناسیون رایگان راه اندازی کرده که به گفته خبرنگار فرانس پرس صبح روز سه شنبه هنوز عملیاتی نشده بود.

دولتمردان عراقی چند ماهی است که با اوج‌گیری موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا به دلیل آنچه مدیریت غلط بحران خوانده شده تحت انتقاد قرار گرفته‌اند.

AP Photo
ورود محموله واکسن‌های شرکت داروسازی سینوفارم چین به فرودگاه بغدادAP Photo

عراق از سوی دیگر مرزهای گسترده‌ای با ایران دارد که بسیار بیشتر از بقیه کشورهای منطقه خاورمیانه متاثر از شیوع ویروس کرونا و همه‌‌گیری بیماری کووید۱۹است.

افزایش نگران کننده موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ و نیز شیوع ویروس‌های جهش‌یافته در عراق از دیگر سو مقامات ایرانی را بر آن داشته تا برای جلوگیری از گسترش انتشار ویروس‌های بریتانیایی در استا‌ن‌های جنوبی،‌ مرزهای مشترک با عراق را تا اطلاع ثانوی مسدود اعلام کنند.

از سوی دیگر بنا به گزارش فرانس پرس، برغم محدودیت‌های وضع شده در عراق تعداد بسیار کمی از شهروندان این کشور ماسک به صورت می‌زنند و مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه را رعایت می‌کنند.

برغم آنکه تا لحظه انتشار این خبر به ادعای فرانس پرس هیچ یک از شهروندان عراقی هنوز علیه کرونا واکسینه نشده‌اند اما دو مسئول فعلی و یک مسئول پیشین دولتی که از کار برکنار شده به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که ماه ژانویه یک یا دو دُز واکسن چینی دریافت کرده‌اند.

به گفته افراد یاد شده،‌ یکی از برجسته‌ترین سیاستمداران عراقی پیش‌تر در پی تماس‌هایی با چین حدود یک هزار دُز واکسن دریافت کرده و آنها را ببین شماری از نمایندگان و مسئولان دولتی توزیع کرده بود.

جدا از سیاستمداران و دولتمردان عراقی که به ادعای فرانس پرس خود را پیش‌تر واکسینه کرده‌اند برای ۴۰ میلیون جمعیت دیگر این کشور که دهه‌ها است از کمبود دارو، بیمارستان و پزشک رنج می‌برد قرار است از طریق کوواکس، سامانه تامین و ارسال واکسن به کشورهای ضعیف،‌ حدود دو میلیون دُز واکسن آسترازنکا نیز تهیه شود.

دولت عراق که بدترین بحران اقتصادی تاریخ این کشور را سپری می‌کند به لطف وام وعده داده شده از سوی بانک جهانی علاوه بر این یک و نیم میلیون دُز واکسن فایزر را نیز سفارش داده است.

این در حالیست که نتایج نظر سنجی اخیر بانک جهانی نشان می‌دهد که تنها ۳۹ درصد از ۱۰ هزار عراقی مورد سوال قرار گرفته برای واکسینه شدن اعلام آمادگی کرده‌اند.

ویروس کرونا تاکنون جان بیش از ۱۳ هزار شهرون عراقی را گرفته و نزدیک به ۷۰۰ هزار مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ نیز در این کشور شناسایی و ثبت شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونیسف: عراق حدود سه میلیون دوز واکسن فایزر از طریق کوواکس دریافت کرد

آمریکا مجوز استفاده از واکسن تک دُزی «جانسون‌اندجانسون» را صادر کرد

خواسته زن کانادایی برای تولد ۹۴ سالگی: هدیه نمی‌خواهم فقط واکسن لطفا