Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمریکا مجوز استفاده از واکسن تک دُزی «جانسون‌اندجانسون» را صادر کرد

واکسن «جانسون‌اندجانسون»
واکسن «جانسون‌اندجانسون» Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده آمریکا روز شنبه واکسن کووید-۱۹ تولیدی شرکت «جانسون‌اندجانسون» را برای استفاده در موارد اضطراری مجاز اعلام کرد. این سومین واکسنی است که اجازه استفاده آن در خاک آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا که جان بیش از نیم میلیون آمریکایی را گرفته است توصیه می‌شود.

آگهی

ایالات متحده آمریکا روز شنبه واکسن کووید-۱۹ تولیدی شرکت «جانسون‌اندجانسون» را برای استفاده در موارد اضطراری مجاز اعلام کرد. این سومین واکسنی است که اجازه استفاده آن در خاک آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا که جان بیش از نیم میلیون آمریکایی را گرفته است توصیه می‌شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا قبل از نشان دادن چراغ سبز به این واکسن گفته بود که واکسن تک‌ دُزی «جانسون‌اند‌جانسون» در جلوگیری از ابتلا به نوع شدید کووید-۱۹ بسیار موثر است و اثرگذاری آن مقابل گونه‌های جدید نیز تایید می‌شود.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «این خبری قابل توجه برای همه آمریکایی‌ها است و یک اقدام دلگرم کننده در راستای تلاش‌های ما برای خاتمه دادن به این بحران است.»

وی در عین حال از آمریکایی‌ها خواست همچنان محدودیت‌های کرونایی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند و هشدار داد که انواع جدید ویروس همچنان تهدید محسوب می‌شود.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، واکسن «جانسون‌اندجانسون» به‌عنوان ابزاری حیاتی برای افزایش میزان ایمن سازی در ایالات متحده تلقی می‌شود.

اثرگذاری واکسن «جانسون‌اندجانسون» طبق آزمایش‌های بالینی در پیشگیری از ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-۱۹ در ایالات متحده آمریکا ۸۵.۹ درصد، در آفریقای جنوبی ۸۱.۷ درصد و در برزیل ۸۷.۶ درصد بوده است.

اثرگذاری این واکسن به طور میانگین در میان ۳۹ هزار ۳۲۱ شرکت کننده در کشورهای آزمایش شده در پیشگیری از کووید-۱۹ نوع شدید ۸۵.۴ درصد است اما این اثر گذاری برای پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ به طور کلی [چه شدید و چه نوع متوسط بیماری] به ۶۶.۱ درصد کاهش می‌یابد.

این واکسن همچنین طبق نتایج تحقیقات هیچ تفاوت قابل توجهی بین سن، نژاد یا افراد با بیماری‌های زمینه‌ای نشان نداده است.

تولید ۱۰۰ میلیون دُز تا ژوئن

واکسن «جانسون‌اندجانسون» سومین واکسن در ایالات متحده آمریکا پس از تایید واکسن تولیدی شرکت‌های بیون‌تک و فایز و همچنین شرکت مدرنا محسوب می‌شود.

بیش از ۶۵ میلیون نفر در آمریکا تاکنون حداقل یک دُز واکسن دریافت‌ کرده‌اند اما واکسن «جانسون‌اندجانسون» بر خلاف دو واکسن دیگر تنها یک دُزی است و دمای یخچال برای نگهداری آن مناسب است. با این حال میزان اثرگذاری دو دُز واکسن‌های فایزر و مدرنا حدود ۹۵ درصد است. اما طبق تحقیقات مشخص شده است که هر سه واکسن در برابر بستری شدن در بیمارستان و مرگ کاملا و به طور ۱۰۰ درصد محافظت می‌کند. اثرگذاری واکسن «جانسون‌اندجانسون» در جلوگیری از انتقال بیماری نیز طبق تحقیقات ۷۵ درصد عنوان شده است.

شرکت «جانسون‌اندجانسون» اعلام کرده است که قصد دارد ۲۰ میلیون دُز واکسن را تا پایان ماه مارس تولید کند و این رقم تا ماه ژوئن به ۱۰۰ میلیون دُز می‌رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود نخستین محموله واکسن کرونا و آغاز واکسیناسیون در عراق

چرا مردم در فصل زمستان بیشتر سرما می‌خورند؟

پیشتازی سویه جدید کرونا همزمان با افزایش مبتلایان؛ پزشکان از آمریکا تا ایران هشدار می‌دهند