Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کرونا در اروپا؛ واکسن جانسون‌اند جانسون هم احتمالا مجوز می‌گیرد

کرونا در اروپا؛ واکسن جانسون‌اند جانسون هم احتمالا مجوز می‌گیرد
Copyright Nicolas Maeterlinck/AP
Copyright Nicolas Maeterlinck/AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تقریبا نیمی از موارد ابتلای روزمره در بلژیک، به‌گونه جهش یافته ویروس مبتلا هستند. این امر باعث افزایش دوباره بستری در بیمارستان‌ها شده و احتمالا به‌زودی و برای سومین بار از بهار گذشته، بخش مراقبت‌های ویژه را با مشکل پذیرش مواجه خواهد کرد.

آگهی

در حالی که شیوع ویروس کرونا در اروپا با گونه‌های جهش‌یافته ادامه دارد، شماری از رسانه‌ها خبر از تایید قریب‌الوقوع واکسن کووید-۱۹ جانسون‌اندجانسون از سوی موسسه داروی اتحادیه اروپا را می‌دهند.

تلاش برای سرعت بخشیدن به کارزار واکسیناسیون؛ ماکرون از آسترازنکا حمایت کرد

در اروپا، بریتانیا تا زمان تنظیم این خبر در شامگاه ۲۶ فوریه ۱۹ میلیون نفر را واکسینه کرده و پیشتاز است. پس از این کشور صربستان، با واکسن‌های چینی و اخیرا روسی، بیشترین شمار شهروندان دریافت کننده دست‌کم یک دُز واکسن کرونا را دارد.

سیاست واکسیناسیون کمیسیون اروپا از سوی برخی کشورهای عضو با انتقاد مواجه شده است. لهستان اولین کشور عضو اتحادیه اروپا است که بدون مجوز کمیسیون، کارزار واکسیناسیون خود را با اسپوتنیک V به پیش می‌برد.

اتحادیه اروپا در حالی برای صدور مجوز واکسن جانسون‌اندجانسون آماده می‌شود که استفاده از واکسن آسترازنکا، به‌ویژه در فرانسه با استقبال مواجه نشده است. نگرانی از تاثیر و عوارض جانبی آسترازنکا در فرانسه تا حدی بالا رفته که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور را به واکنش وا داشت. آقای ماکرون، روز پنجشنبه گفت: «آسترازنکا کاملا شفاف است و اثربخشی آن مورد تایید مقام‌های درمانی و بهداشتی ما قرار گرفته است. نوبت واکسن زدن من هم می‌رسد و اگر به من این واکسن را پیشنهاد کنند، طبیعتا خواهم پذیرفت.»

افزایش شیوع کرونای بریتانیایی، ادامه محدودیت‌های طولانی

گونه جهش یافته بریتانیایی ویروس کرونا بیش از پیش در اروپا شایع می‌شود. بلژیک، احتمالا یکی از آسیب‌دیده‌ترین کشورها از این گونه جدید است: تقریبا نیمی از موارد ابتلای روزمره در بلژیک، به‌گونه جهش یافته ویروس مبتلا هستند. این امر باعث افزایش دوباره بستری در بیمارستان‌ها شده و احتمالا به‌زودی و برای سومین بار از بهار گذشته، بخش مراقبت‌های ویژه را با مشکل پذیرش مواجه خواهد کرد. الکساندر دو کرو، نخست وزیر بلژیک می‌گوید آمار نگران کننده است و به هیچ وجه امکان کاستن از محدودیت‌هایی که از چهار ماه پیش برقرار شده را نداریم.

علاوه بر بلژیک، جمهوری چک هم یکی از کشورهایی است که به‌ویژه به دلیل شیوع گونه‌های جهش یافته در هفته‌های اخیر وضعیت به‌شدت بحرانی را پشت سر می‌گذارد. دولت این کشور احتمالا برای سرپا نگاه داشتن بخش درمان و بهداشت، مجبور به قرنطینه دوباره یا دست‌کم تشدید جدی محدودیت‌ها خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرانجام شگفتی بی‌نظیر مهندسی بنام «فلیپ»؛ کشتی که عمود بر آب می‌شد اما هیچوقت غرق نمی‌شد

اعضای سازمان جهانی بهداشت بر سر مقابله با همه‌گیری‌های آینده به توافق نرسیدند

افزایش بیماری‌های مقاربتی در اروپا؛ مرکز پیش‌گیری و کنترل بیماری‌ها هشدار داد