Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا اتحادیه اروپا برگزارکننده نشست تجاری اروپا و ایران است؟

نشست تجاری اروپا و ایران
نشست تجاری اروپا و ایران Copyright Europe Iran Business Forum
Copyright Europe Iran Business Forum
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست تجاری سه روزه اروپا و ایران در حالی از روز دوشنبه(۱ مارس) آغاز به کار کرده که منتقدان ایرانی و غربی مسايل حقوق بشری در ایران با به راه انداختن کارزاهایی در شبکه‌های اجتماعی و نامه‌نگاری با مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا به انتقاد از برگزاری این نشست توسط اتحادیه اروپا پرداخته‌اند.

آگهی

نشست تجاری سه روزه اروپا و ایران در حالی از روز دوشنبه(۱ مارس) آغاز به کار کرده که منتقدان ایرانی و غربی مسايل حقوق بشری در ایران با به راه انداختن کارزاهایی در شبکه‌های اجتماعی و نامه‌نگاری با مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا به انتقاد از برگزاری این نشست توسط اتحادیه اروپا پرداخته‌اند؛ اما آیا اتحادیه اروپا برگزار کننده آن است؟

چنان که پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا و دستگاه سیاست خارجی این اتحادیه به یورونیوز گفته است، این یک نشست دو جانبه میان اتحادیه اروپا و ایران نیست و اتحادیه اروپا نیز سازمان دهنده آن نبوده است ولی در این نشست با عالی‌ترین نماینده شرکت کرده است. این اظهار نظر او با اطلاعات موجود در پایگاه اینترنتی نشست تجاری اروپا و ایران همخوانی دارد. مطابق اطلاعاتی که در این وب‌سایت آن درج شده، سازمان توسعه تجارت ایران و سازمان بین‌المللی تجارت این نشست را با حمایت سایت خبری-تحلیلی بورس و بازار و اندیشکده اروپایی امبروستی برگزار کرده‌اند.

اسفندیار باتمانقلیچ، موسس سایت خبری-تحلیلی بورس و بازار، از سال ۲۰۱۴ نیز سلسله نشست‌های سالانه اروپا و ایران(Europe-Iran Forum) را پایه‌گذاری کرده بود. نشست‌هایی که مطابق گزارش یک سال و نیم پیش خبرگزاری دانشجو، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سال ۱۳۹۴ با ارسال نامه‌ای از طریق محمد نهاوندیان، رئیس دفتر وقت رئیس جمهوری از این رویداد حمایت و از برگزارکنندگان آن تقدیر کرده بود.

محمد نهاوندیان در فاصله ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ ریاست اتاق بازرگانی تهران و ایران را بر عهده داشته و چه در فاروم اروپا و ایران و چه در نشست تجاری اروپا و ایران، اتاق‌های بازرگانی ایرانی مشارکتی پررنگ داشته‌اند. او در حال حاضر، معاون اقتصادی رئیس جمهوری ایران است.

آقای باتمانقلیچ از جمله طرفداران برگزاری گفتگو میان ایران و غرب است؛ چنان که او در تحلیل‌هایی که در رسانه‌هایی از جمله بلومبرگ منتشر کرده، ضمن تلاش برای ارائه تصویری مثبت از اقتصاد ایران، تاب‌آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم‌های آمریکا را عاملی برای شکل‌گیری این گفتگو را عنوان کرده است.

رویکرد آقای باتمانقلیچ به تاثیر‌گذاری مثبت دیپلماسی تجاری موجب جلب اعتماد وزارت خارجه ایران به نشست‌های تجاری اروپا و ایران شده است؛ به طوری که مطابق برنامه اولیه این نشست که قرار بود در دسامبر گذشته برگزار شود، محمودجواد ظریف، وزیر خارجه ایران برای سخنرانی در مراسم افتتاحیه آن اعلام آمادگی کرده بود. هر چند این نشست در پی انتقاد کشورهای اروپایی به اعدام روح‌الله زم توسط قوه قضائیه ایران تا ابتدای ماه مارس به تعویق افتاد اما در افتتاحیه روز دوشنبه نیز پیمان سعادت، مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران سخنرانی کرد.

در ادامه این نشست سه روزه، برگزار کنندگان آن در تلاش‌اند تا با ارائه فرصت سخنرانی به مدیران ثبت‌نام شده شرکت‌های منتخب ایرانی، فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در ایران را به اطلاع سرمایه‌گذاران اروپایی برسانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز به کار نشست تجاری اروپا و ایران؛ تلاش برای نجات از تحریم‌های فرامرزی آمریکا

پایان تعلیق دو ماهه؛ نشست تجاری سه روزه اروپا و ایران از فردا برگزار می‌شود

نشست تجاری اروپا و ایران به دنبال اعدام روح‌الله زم به تعویق افتاد