Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز به کار نشست تجاری اروپا و ایران؛ تلاش برای نجات از تحریم‌های فرامرزی آمریکا

همایش تجاری اروپا و ایران
همایش تجاری اروپا و ایران Copyright Europe Iran Business Forum
Copyright Europe Iran Business Forum
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای بورل در پیام خود به این نشست به علاقمندی شرکت‌های اروپایی برای تجارت با ایران اشاره و بر لزوم فعال شدن بیشتر اینستکس(ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری) تاکید کرد.

آگهی

نشست تجاری سه روزه اروپا و ایران روز دوشنبه با قرائت پیام جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توسط معاون او، انریکه مورا بناونت و سخنرانی پیمان سعادت، مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران و سفیر پیشین ایران نزد اتحادیه اروپا به طوری مجازی آغاز به کار کرد.

انریکه مورا بناونت، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان این که آقای بورل در پیام خود ضمن آرزوی موفقیت برای این نشست به علاقمندی شرکت‌های اروپایی برای تجارت با ایران اشاره کرده و یاد آور شده که طی دو سال گذشته به دلیل تحریم‌های آمریکا، تنش در منطقه و همه‌گیری ویروس کرونا سطح تجارت اتحادیه اروپا و ایران کاهش قابل توجهی داشته و بر همین اساس بر لزوم فعال شدن بیشتر اینستکس(ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری) تاکید کرده است.

به گفته معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آقای بورل همچنین در این پیام بر لزوم پایبندی کامل تمامی طرف‌های برجام به تعهداتشان تاکید و بار دیگر از ادامه تلاش‌های اتحادیه اروپا برای بازگرداندن آمریکا به برجام خبر داده است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه پیام خود به نشست تجاری اروپا و ایران بار دیگر به انتقادهای این اتحادیه اروپا از ایران به ویژه در حوزه حقوق بشر اشاره کرده است.

پیمان سعادت، مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران نیز روز دوشنبه در افتتاحیه نشست تجاری اروپا و ایران گفت:«ارزش تجارت ایران و اروپا از ۲۱ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۷میلادی به ۴.۵ میلیارد یورو کاهش پیدا کرده است.» آقای سعادت این کاهش را یکی از پیامدهای خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های این کشور طی دو سال گذشته دانست که در عمل موجب خروج بسیاری از شرکت‌های اروپایی از ایران شده است.

سفیر پیشین ایران نزد اتحادیه اروپا همچنین توضیح داد که ایران از زمان امضاء برجام به دنبال گسترش روابط تجاری با اتحادیه اروپا بوده ولی اتحادیه اروپا رویکرد غیرقانونی آمریکا را به چالش نکشید گلایه و تاکید کرد که پایه‌های روابط تجاری ایران و اروپا نباید تحت تاثیر تحریم‌های فرامرزی قرار گیرد.

آقای سعادت در ادامه سخنان خود یادآور شد که اتحادیه اروپا به تازگی پیش نویسی طرحی را منتشر کرده که در آن تحریم‌های فرامرزی مانع جدی در زمینه سیاست‌گذاری و تحقق اهداف این اتحادیه عنوان و تاکید شده که برای حفاظت از زیرساخت‌های تجاری و مالی این اتحادیه در برابر تحریم‌‌های فرامرزی باید سپری طراحی شود.

مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران، سه اصل دیپلماسی، تاب‌آوری و همکاری را پایه‌های توسعه روابط تجاری ایران و اروپا عنوان کرد و بار دیگر خاطر نشان کرد که ایران علاقمند به توسعه روابط تجاری با اتحادیه اروپاست.

نشست تجاری اروپا و ایران که با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران و مرکز بین‌المللی تجارت و حمایت اتحادیه اروپا برگزار می‌شود، با هدف ایجاد بستر لازم برای همکاری‌های تجاری، علمی و فن‌آوری در جهت افزایش صادرات غیرنفتی ایران، سازماندهی شده است؛ نشستی که موعد اولیه برگزاری آن در روزهای ۱۴ تا ۱۶ دسامبر گذشته بود ولی تحت تاثیر انتقاد کشورهای اروپایی از اعدام موسس کانال تلگرامی آمدنیوز توسط قوه قضائیه ایران تا امروز(۱ مارس) به تعویق افتاد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا اتحادیه اروپا برگزارکننده نشست تجاری اروپا و ایران است؟

یادداشت سفیر ایران نزد اتحادیه اروپا؛ «مسئله فراتر از برجام است»

سفیر ایران در اتحادیه اروپا به یورونیوز: اروپا می‌تواند جلوی آمریکا بایستد