Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا گزینه توقف فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان را بررسی می‌کند

تخریب منطقه مسکونی در یمن در پی بمباران‌های ائتلاف تحت رهبری سعودی
تخریب منطقه مسکونی در یمن در پی بمباران‌های ائتلاف تحت رهبری سعودی Copyright Hani Mohammed/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Hani Mohammed/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت بایدن در حالی روابط با ریاض را بازتعریف می‌کند که عربستان، یکی از دغدغه‌های حقوق بشری ایالات متحده و همزمان یکی از متحدان اصلی این کشور در منطقه است.

آگهی

دولت جو بایدن گزینه توقف فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان سعودی را به دلیل نگرانی‌های حقوق بشری بررسی می‌کند. این گزینه همزمان با بازنگری روابط میان واشنگتن و ریاض مطرح شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از چهار منبع نزدیک به این پرونده، که خواستند نامشان فاش نشود، گزارش کرد که پس از توقف اجرای قراداد فروش نیم میلیارد دلاری به یمن به دلیل نگرانی‌های ناشی از تلفات انسانی در هفته‌های گذشته، مقام‌های دولت بایدن در حال بررسی تعلیق بخش‌های مرتبط با تجهیزات پشتیبانی و آموش نیروهای عربستانی هستند تا ببینند آیا این موارد مشمول تجهیزات و خدمات دفاعی، و نه تهاجمی، می‌شود یا نه؟

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه ایالات متحده می‌گوید: «هدف ما پایان جنگ در یمن است، با این حال به عربستان اطمینان می‌دهیم که به هرچه برای دفاغ از خاک و مردمانش نیاز دارد، دسترسی خواهد داشت».

دولت بایدن در حالی روابط با ریاض را بازتعریف می‌کند که عربستان، یکی از دغدغه‌های حقوق بشری ایالات متحده و همزمان یکی از متحدان اصلی این کشور در منطقه است.

یکی از مشاوران کنگره می‌گوید: «آن‌ها [دولت] در حال بررسی این هستند که چگونه میان تسلیحات تهاجمی و دفاعی، تفکیک قائل شوند.»

یک مقام دیگر می‌گوید که اگر بنا فروش صرف تسلیحات دفاعی باشد، فروش سامانه‌های دفاع موشگی نظیر پاتریوت به عربستان ادامه خواهد یافت. این در حالی است که دولت ترامپ، حتی پس از شکست وی در انتخابات سوم نوامبر، ادامه فروش سلاح تهاجمی به پادشاهی سعودی را باوجود مخالفت کنگره، تایید کرد.

علاوه بر عربستان سعودی، امارت عربی متحده، همپیمان اصلی ریاض در جنگ یمن از تصمیم محدودیت فروش سلاح ایالات متحده، متاثر خواهد شد. در روز ۲۰ ژانویه، روز خروج ترامپ از کاخ سفید، امارات با دولت جمهوریخواه قراردادی برای خرید بیش از ۵۰ اف-‌۳۵، ۱۸ پهپاد تهاجمی و تجهیزات دیگر به ارزش ۳۲ میلیارد دلار امضا کرد. دونالد ترامپ می‌گفت این قرارداد به امارات امکان مقابله با تهدیدهای ایران را می‌دهد.

مقام‌های دولت بایدن می‌گویند این قرارداد بزرگ هم مشمول بازبینی خواهد شد.

دونالد ترامپ فروش تسلیحات را یکی از راه‌های اشتغالزایی برای شهروندان آمریکایی می‌دانست اما جو بایدن می‌گوید که باید در تجارت سلاح، معیارهای حقوق بشری را مقدم شمرد.

آخرین آمار سازمان ملل متحد نشانگر جان باختن بیش از صدهزار نفر از زمان ورود عربستان سعودی و متحدانش به میدان جنگ یمن در سال ۲۰۱۵ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا برای «مقابله با تهدید ایران» بیش از ۵ میلیارد دلار موشک پاتریوت به عربستان و امارات می‌فروشد

دیدار نماینده جدید آمریکا در امور یمن با منصور هادی در ریاض

بایدن طرح خروج نظامیان آمریکایی از آلمان و حمایت از تهاجم ائتلاف علیه یمن را متوقف می‌کند