آنکارا از تهدید کشتی تحقیقاتی چشمه توسط جنگنده‌های یونان و مقابله به مثل خبر داد

کشتی تحقیقاتی ترکیه در آب های مدیترانه
کشتی تحقیقاتی ترکیه در آب های مدیترانه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد، جنگنده‌های یونان به کشتی تحقیقاتی ترکیه نزدیک شده و یکی از آنها اقدام به پرتاب کارتریج چف در فاصله ۲ مایلی این کشتی کرده است. خولوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه گفت که به اقدام «متجاوزانه» جنگنده یونانی پاسخ داده شده است.

آگهی

آنکارا سه‌شنبه یونان را متهم کرد که یکی از کشتی‌های تحقیقاتی این کشور را در دریای اژه با اقدامات تحریک‌آمیز، مورد تهدید قرارداده است.

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که ۴ فروند اف ۱۶ یونانی در غرب جزیره یونانی، لمنوس، کشتی تحقیقاتی «تی سی جی چشمه» ترکیه را تعقیب و تهدید کرده‌اند. بنا بر اعلام وزارت دفاع ترکیه، این جنگنده‌ها به کشتی تحقیقاتی ترکیه نزدیک شده و یکی از آنها اقدام به پرتاب کارتریج چف در فاصله ۲ مایلی این کشتی کرده است.

خولوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه به خبرنگاران گفت که به اقدام «متجاوزانه» جنگنده یونانی علیه کشتی تحقیقاتی ترکیه در آب‌های بین‌المللی دریای اژه پاسخ داده شده است.

وزیر دفاع ترکیه تاکید کرد که واکنش نیروهای این کشور اقدامی قانونی و مطابق قواعد بین‌المللی بوده است. البته وزیر دفاع ترکیه توضیح نداد که اقدام متقابل نیروهای این کشور چه بوده است. آتن هنوز به ادعاهای ترکیه واکنشی نشان نداده است.

ترکیه کشتی تحقیقاتی چشمه را به آب‌های بین المللی مدیترانه فرستاده است و به گفته آنکارا عملیات این کشتی تحقیقاتی تا دوم ماه مارس به طول می‌انجامد. یونان می‌گوید: «اعزام کشتی‌های تحقیقاتی بر خلاف آخرین توافق‌هایی است که ترکیه با یونان برای کاهش تنش‌های اخیر و مغایر با فضای گفتگویی است که بین ملت‌های همسایه ایجاد شده است.»

حضور کشتی‌های تحقیقاتی نفت و گازی در آب‌های مدیترانه در نزدیکی سواحل قبرس در ماه‌های گذشته باعث ایجاد تنش‌های کم‌سابقه میان اتحادیه اروپا و آنکارا شد.

اما وزیر دفاع ترکیه می‌گوید این کشتی در هفته‌های اخیر به دفعات متوالی به منظور تحقیقات «علمی در مورد زمین لرزه‌ها» به آب‌های بین‌المللی مدیترانه اعزام شده است.

مقامات ترکیه و یونان در ۲۵ ژانویه برای اولین بار پس از پنج سال تنش و اختلافات دوجانبه دیدار و گفتگو کردند. نتیجه این دیدارها اتحادیه اروپا را برآن داشت تا طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه ترکیه را برای مدتی کنار بگذارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان ۲۰۰ سالگی آغاز انقلاب خود را در سایه تنش با ترکیه و بحران اقتصادی جشن گرفت

یونان و قبرس خواستار فشار بیشتر اروپا به ترکیه شدند

یونان خطاب به ترکیه: بازگشایی استراحتگاه ساحلی در قبرس را متوقف کنید