اسپانیا چهلمین سالگرد شکست کودتای ۱۹۸۱ را در غیاب خوان کارلوس گرامی داشت

ساختمان پارلمان اسپانیا در محاصره نیروهای مسلح در روز کودتای ۱۹۸۱
ساختمان پارلمان اسپانیا در محاصره نیروهای مسلح در روز کودتای ۱۹۸۱ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از خوان کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا که اکنون به دنبال رسوایی مالی در امارات عربی متحده ساکن شده است به عنوان عامل اصلی شکست کودتای روز ۲۳ فوریه سال ۱۹۸۱ یاد می‌شود.

آگهی

مقامات اسپانیا روز سه شنبه در حالی چهلمین سالگرد کودتای نافرجام در این کشور را گرامی داشتند که خوان کارلوس، پادشاه سابق غایب بزرگ این مراسم بود.

فلیپه ششم، پادشاه کنونی اسپانیا و پسر خوان کارلوس به همراه پدرو سانچز، نخست وزیر این کشور در مراسم گرامیداشت شکست کودتای سال ۱۹۸۱ شرکت کرد. از خوان کارلوس به عنوان عامل اصلی شکست کودتای روز ۲۳ فوریه سال ۱۹۸۱ گروهی از نیروهای مسلح یاد می شود. پادشاه سابق اسپانیا که در آن زمان ۴۳ سال داشت در جریان یک سخنرانی تلویزیونی از روند برقراری دموکراسی که نزدیک به شش سال پیش از آن به دنبال مرگ فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور سابق آغاز شده بود دفاع کرد.

نظامیانی که وزراء و اعضای پارلمان را گروگان گرفته بودند به دنبال سخنرانی خوان کارلوس مجبور به پذیرش شکست کودتا شدند. این در حالی است که نفس هواداران دموکراسی در اسپانیا تا پیش از سخنرانی تلویزیونی خوان کارلوس از بیم پیروزی کودتاچیان در سینه حبس شده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خوان کارلوس در سال ۲۰۱۴ از سلطنت کناره گیری کرد و سال گذشته به دنبال چند رسوایی مالی تصمیم گرفت در امارات عربی متحده ساکن شود. دستگاه قضایی اسپانیا در مجموع سه پرونده تحقیق علیه خوان کارلوس را به اتهام تخلفات مالی و مالیاتی در دستور کار دارد.

تعدادی از فراکسیون‌های پارلمان اسپانیا از جمله احزاب استقلال طلب کاتالونیا مراسم گرامیداشت شکست کودتای سال ۱۹۸۱ در پارلمان را به دلیل حضور فلیپه ششم تحریم کردند. از خوان کارلوس برای حضور در مراسم روز سه شنبه دعوت نشده بود.

تحقیقات قضایی علیه خوان کارلوس باعث شده است تا برخی گروه های سیاسی در اسپانیا از جمله گروهی از شرکای پدرو سانچز در دولت ائتلافی، نظام سیاسی این کشور و نهاد سلطنت را زیر سوال ببرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پادشاه سابق اسپانیا ۶۸۰ هزار یورو بدهی مالیاتی را از تبعید پرداخت کرد

رسوایی مالی پادشاه پیشین اسپانیا؛ خوان کارلوس به تبعیدی خودخواسته می‌رود

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم