کارزار واکسیناسیون کرونا در افغانستان رسما آغاز شد

آغاز رسمی کارزار واکسیناسیون کرونا در افغانستان
آغاز رسمی کارزار واکسیناسیون کرونا در افغانستان Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نخستین مرحله از واکسیناسیون کرونا قرار است ۵۰۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا در دو نوبت به افراد دارای اولویت تزریق شود.

آگهی

افغاستان از روز سه شنبه مرحله نخست کارزار واکسیناسیون کرونا را به صورت رسمی آغاز کرد که طی آن قرار است دست کم ۲۵۰ هزار نفر در این کشور بر ضد بیماری کووید۱۹ واکسینه شوند.

کارشناسان معتقدند که این کارزار با توجه به شرایط ویژه افغانستان، کشوری که تقریبا به صورت روزانه دستخوش ناامنی و انفجارهای مرگبار است به کندی پیش خواهد رفت و دسترسی به همه مناطق برای انجام واکسیناسیون به دشواری صورت خواهد گرفت.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی با عنوان آغاز رسمی واکسیناسیون کرونا در افغانستان،‌ از پزشکان، کادر درمانی، خبرنگاران، کارکنان رسانه‌ها و اعضای نیروهای امنیتی به عنوان نخستین داوطلبان دریافت واکسن خبر داده است.

به موجب این گزارش و همچنین با استناد به خبرهای منتشر شده در رسانه‌های داخلی افغانستان، در نخستین مرحله از واکسیناسیون کرونا قرار است ۵۰۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا در دو نوبت به داوطلبان تزریق شود.

نخستین محموله واکسن محصول شرکت بریتانیایی-سوئدی و دانشگاه آکسفورد دو هفته پیش از سوی کشور هند به مقامات بهداشتی افغانستان تحویل داده شد.

محمد اشرف غنی،‌ رئیس جمهوری افغانستان نیز پیش‌تر ضمن تایید آغاز واکسیناسیون کرونا در کشورش با ۵۰۰ هزار دوز واکسن دریافتی، از مسئولان دخیل از امر توزیع واکسن خواسته بود که وظیفه خود را به صورت عادلانه انجام دهند.

وی که در مراسم آغاز رسمی کارزار واکسیناسیون کرونا در کشورش حضور یافته بود ضمن تشکر از هند برای تحویل محموله واکسن از این عملیات به عنوان «فرصتی بزرگ برای مردم افغانستان» یاد کرد.

سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت: «ما انتظار معجزه نداریم اما باید تمام تلاش خود را به خرج دهیم تا این کارزار به شکلی عادلانه به انجام برسد.»

بر اساس آمار رسمی ارائه شده بیش از ۵۵ هزار مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ تا کنون در افغانستان شناسایی و ثبت شده و ۲ هزار و ۴۰۰ تن از شهروندان این کشور نیز بر اثر ابتلا به بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

این در حالیست که نتایج تحقیقی که وزارت صحت عامه افغانستان در ماه اوت منتشر کرده بود نشان می داد که دست کم ۱۰ میلیون نفر از شهروندان این کشور، چیزی نزدیک به یک سوم جمعیت افغانستان مبتلا به بیماری کووید۱۹ هستند.

همه‌گیری بیماری کووید۱۹ آنطور که خبرگزاری فرانسه مدعی شده به ظاهر از ابتدای سال ۲۰۲۰ و همزمان با بازگشت مهاجران آلوده به ویروس از ایران که در آن زمان از جمله کشورهای بسیار آلوده منطقه به شمار می‌‌رفت، آغاز شد و به تدریج شدت گرفت.

دولت تلاش کرده که با وضع محدودیت‌های ویژه جلوی گسترش بیشتر بیماری را بگیرد اما این مقررات با توجه به شرایط ویژه حاکم بر این کشور، به خصوص فقر و تنگدستی که دامن اغلب شهروندان را گرفته آنگونه باید به درستی رعایت نمی‌شود.

با این حال به نظر می رسد انتشار ویروس در ماه های اخیر، بر اساس آمارهای رسمی در حال کند شدن است؛ اما محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در سخنان روز سه شنبه خود هشدار داد که با توجه به شیوع ویروس‌های جهش یافته در جهان تهدید «هنوز وجود دارد».

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویروس انگلیسی به قم رسید؛ صعود مرگ روزانه کرونا در ایران به اوج یک ماه گذشته

کووید در ایران؛ «با گسترش کرونای انگلیسی کنترل ویروس به سخت‌ترین مرحله رسیده»

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد