Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکسیناسیون علیه کرونا در نوار غزه با واکسن روسی آغاز شد

آغاز واکسیناسیون در نوار غزه
آغاز واکسیناسیون در نوار غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نوار غزه تنها ۲۲ هزار دوز واکسن دریافت کرده است در حالیکه ۲ میلیون نفر جمعیت دارد که یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر آن‌ها بالای ۱۸ سال هستند.

آگهی

واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ با ورود نخستین محموله واکسن به نوار غزه از روز دوشنبه ۲۲ فوریه (۴ اسفند) آغاز شد.

وزیر سابق بهداشت و چند نفر از کادر درمانی مقابل دوربین‌های تلویزیونی با واکسن روسی «اسپوتنیک وی» واکسینه شدند. واکسن کرونا از روز سه‌شنبه به تعداد بیشتری از کادر پزشکی و افراد با بیماری زمینه‌ای تزریق می‌شود.

اشرف الخضرى، سخنگوی وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد که تزریق واکسن باعث ایمنی بیشتر بین مردم و پایان همه‌گیری می‌شود.

نوار غزه تنها ۲۲ هزار دوز واکسن دریافت کرده است در حالی که ۲ میلیون نفر جمعیت دارد که یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر آن‌ها بالای ۱۸ سال هستند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، کمبود واکسن در نوار غزه و کرانه باختری رود اردن در تضاد با واکسیناسیون سراسری و گسترده در اسرائیل است که به سرعت در حال انجام است، به طوری که تا چند هفته آینده تقریبا تمامی جمعیت بزرگسال این کشور واکسینه خواهند شد.

در حال حاضر تقریبا یک سوم از جمعیت ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری اسرائیل هر دو دوز واکسن تولیدی شرکت‌های بیون‌تک و فایزر را دریافت کرده‌اند. این تضاد توجه‌ها را به نابرابری‌های جهانی در توزیع واکسن بین کشورهای ثروتمند و فقیر جلب کرده است.

آسوشیتدپرس
وزیر سابق بهداشت تشکیلات خودگران فلسطین نخستن دوز واکسن کرونا را در غزه دریافت کردآسوشیتدپرس

مقامات سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشری در این‌باره ابراز نگرانی کرده‌اند به طوری که سازمان ملل پیش از گفته بود که «پیمان اسلو باید بر اساس قوانین بین‌المللی اجرا شود بنابراین ارائه خدمات بهداشتی تا زمانی که اشغال به پایان نرسیده بر عهده‌ قدرت اشغالگر است.» این نهاد می‌گوید اسرائیل موظف است به فلسطینی‌ها کمک کند. با این حال اسرائیل در مقابل، تاکید کرده است طبق توافق‌نامه‌های موقت صلح تشکیلات خودگردان فلسطینی که در سطح بین‌المللی مورد تایید است مسئول انجام واکسیناسیون شناخته می‌شود. اسرائیل می‌گوید که جمعیت عرب ساکن اسرائیل را واکسینه کرده است.

تشکیلات خودگردان فلسطین تنها توانسته است دوهزار دوز واکسن از اسرائیل برای کادر درمانی در کرانه باختری رود اردن و ۱۰ هزار دوز واکسن روسی را برای افراد ساکن نوار غزه تهیه کند که دو هزار دوز از این واکسن هفته گذشته به غزه رسید.

با این حال روز یکشنبه محمد دحلان رقیب محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که در امارات ساکن است محموله ۲۰ هزار دوزی واکسن اسپوتنیک از امارات به غزه ارسال کرد. طبق گزارش آسوشیتدپرس به نظر می‌رسد این اقدام با هدف شرمساری عباس در آستانه انتخابات در ماه مه انجام گرفته باشد.

از زمانی که در سال ۲۰۰۷، حماس کنترل نوار غزه را در اختیار گرفت این باریکه تحت محاصره اسرائیل و مصر قرار گرفته است. سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد که پیش بینی می‌شود در روزهای آینده محموله بیشتری از واکسن به غزه وارد شود.

مقامات بهداشتی نوار غزه تاکنون بیش از ۵۴ هزار ابتلا به ویروس کرونا و ۵۴۳ مورد مرگ را گزارش کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان کابوس انرژی غزه با ۶۰ میلیون دلار قطر و مشارکت اتحادیه اروپا؟

دیده‌بان حقوق بشر: زندگی برای معلولان در غزه «بیش از حد دشوار» است

پیش‌روی تانک‌های اسرائیلی به عمق رفح؛ بیش از ۸۰۰ هزار فلسطینی از جنوب غزه گریخته‌اند