نگرانی‌ها از شیوع کرونا در غزه؛ اسرائیل و حماس برای کاهش تنش به توافق رسیدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شیوع ویروس جدید کرونا در نوار غزه
شیوع ویروس جدید کرونا در نوار غزه   -  کپی رایت  AP Photo

اسرائیل و گروه حماس همزمان با افزایش نگرانی‌ها از شیوع ویروس جدید کرونا در نوار غزه اعلام کردند که برای پایان بخشیدن به چند هفته تنش در مرز این باریکه با اسرائیل، به توافق دست یافته‌اند.

به گفته یک مقام آگاه فلسطینی در این توافق پیش‌بینی شده است که گروه حماس از به پرواز در آوردن بالن‌های آتش‌زا خودداری کند و اسرائیل نیز در مقابل به حملات هوایی خود به نوار غزه پایان دهد.

توافق بین اسرائیل و گروه حماس با میانجیگری قطر به دست آمده است. ارتش اسرائیل از روز شش اوت (۱۶ مرداد) تاکنون تقریبا هر شب بخش‌هایی از نوار غزه را بمباران کرده است. اسرائیل این حملات را واکنش به پرواز بالن‌های آتش‌زا و پرتاب راکت از باریکه غزه می‌داند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بالن‌های آتش‌زایی که از نوار غزه به سوی اسرائيل به پرواز در می‌آمدند در مجموع منجر به وقوع بیش از ۴۰۰ مورد آتش سوزی در این کشور شدند. مقامات اسرائیل همچنین در واکنش به پرواز بالن‌های آتش‌زا از نوار غزه، تصمیم گرفته بودند تا محاصره نوار غزه را که از بیش از یک دهه پیش به اجرا درآمده، تنگ‌تر کنند.

گروه‌های فعال در امور بشردوستانه هفته گذشته پس از ثبت اولین مورد ابتلا به بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» در خارج از مراکز قرنطینه شده در نوار غزه، خواستار کاهش فشارهای اسرائیل شده بودند. بسیاری از این گروه‌ها نگران هستند که ویروس جدید کرونا با توجه به تراکم بالای جمعیت در نوار غزه به سرعت در میان ساکنان این باریکه شیوع پیدا کند.

نیمی از جمعیت دو میلیون نفری نوار غزه زیر خط فقر زندگی می‌کنند.