ترامپ به کیم پیشنهاد داده بود با هواپیمای اختصاصی ریاست جمهوری آمریکا سفر کند

Evan Vucci
Evan Vucci Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترامپ پس از پایان دومین دیدار رو در رو در هانووی با کیم در سال ۲۰۱۹ میلادی، به رهبر کرۀ شمالی پیشنهاد داده بود که با هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا به پیونگ‌یانگ بازگردد و با طرح این پیشنهاد، حتی باتجربه‌ترین دیپلمات‌ها را بهت زده کرد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده به کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی پیشنهاد سفر با هواپیمای اختصاصی رئیس جمهوری آمریکا موسوم به «Air Force One» را داده بود.

این خبر از سوی شبکه خبری بی‌بی‌سی جهانی، به نقل از متیو پوتینگر، مشاور آسیایی رئیس جمهور پیشین آمریکا اعلام شد.
به گفتۀ آقای پوتینگر، ترامپ پس از پایان دومین دیدار رو در رو در هانووی با کیم در سال ۲۰۱۹ میلادی، به رهبر کرۀ شمالی پیشنهاد داده بود که با این هواپیما به پیونگ‌یانگ بازگردد و با طرح این پیشنهاد «حتی باتجربه‌ترین دیپلمات‌ها را بهت زده کرد».

متیو پوتینگر می‌گوید: «ترامپ می‌دانست كه كیم پس از سفری چند روزه با قطار و از مسیر چین وارد هانوی شده است و به همین دلیل به او پیشنهاد داد که "اگر بخواهید می‌توانم شما را در عرض دو ساعت به خانه برسانم" اما کیم این پیشنهاد را قبول نکرد.»

چنانچه رهبر کره شمالی پیشنهاد ترامپ را می‌پذیرفت، آنگاه حضور او و احتمالا گروهی از اطرافیانش در هواپیمای رسمی رئیس جمهور آمریکا بر فراز حریم هوایی کره شمالی، مشکلات امنیتی بسیاری را ایجاد می‌کرد.

کیم جونگ-اون برای حضور در اولین نشست مشترک با دونالد ترامپ که در سال ۲۰۱۸ میلادی در سنگاپور انجام شد، با هواپیمایی سفر کرد که از چین امانت گرفته بود زیرا پکن قصد داشت نفوذ خود بر کره شمالی را حتی برای انجام این دیدار حفظ کند.

در جریان اولین دیدار کیم و ترامپ نیز رئیس جمهور پیشین آمریکا در اقدامی که تعجب همگان را برانگیخت، درون خودروی مخصوص خود را که یک کادیلاک ۱.۵ میلیون دلاری ملقب به «The Beast» بود، به کیم نشان داد.

دو دیدار تاریخی کیم و ترامپ نتوانست به اختلافات عمیق سیاسی دو کشور بویژه در موضوع فعالیت‌های هسته‌ای پیونگ‌یانگ و کاهش تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور پایان دهد. ماه گذشته بار دیگر کیم جونگ-اون ایالات متحده را «بزرگترین دشمن» خود نامید و اعلام کرد که سیاست واشنگتن در قبال پیونگ‌یانگ، فرای اینکه چه کسی در کاخ سفید در قدرت بوده، هرگز تغییر نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامۀ کیم جونگ-اون به مون جائه-این: همدیگر را بیشتر ببینیم

بن‌بست مذاکرات کره؛ ترامپ در دیدار سنگاپور چه قولی به کیم داد که عمل نکرد؟

دیدار تاریخی کیم جونگ اون و دونالد ترامپ