Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: با ایران برای ادامه بازرسی‌ها تا سه ماه آینده توافق کردیم

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در فرودگاه وین
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در فرودگاه وین Copyright Ronald Zak/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Ronald Zak/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: با ایران برای ادامه بازرسی‌ها تا سه ماه آینده توافق کردیم

آگهی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد با تهران برای حفظ نظارت‌های آژانس بر تاسیسات هسته‌ای ایران به توافقی موقت دست‌ یافته است.

آقای گروسی شامگاه یکشنبه پس از ترک تهران و در فرودگاه وین گفت: «برای ادامه نظارت‌های "رضایت بخش" به مدت سه ماه با ایران توافق کردیم. با این حال بازرسی‌ها از روز سه‌شنبه ۲۳ فوریه محدودتر خواهند شد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای گروسی با اشاره به کاهش میزان دسترسی بازرسان گفت: «باید با واقعیت مواجه شد، اما این امکان را خواهیم داشت که نظارت و راستی‌آزمایی لازم را انجام دهیم... به این ترتیب شرایط در کوتاه مدت کنترل خواهد شد.

دبیرکل آژانس بین‌المللی اتمی که دیشب وارد تهران شد، توافق اخیر را نتیجه «قابل قبول» رایزنی‌های فشرده با مقام‌های ایرانی توصیف کرد. 

براساس این توافقنامه «دوجانبه و فنی» شمار بازرسان (نمایندگان) آژانس در سه ماه آینده بدون تغییر باقی خواهد ماند و امکان بازرسی‌های سرزده آژانس همچنان ادامه خواهد یافت.

با اینحال و به گفته آقای گروسی، قانون ایران که محدودیت‌های برای بازرسان، ازجمله در دسترسی به سایت‌های نظامی مشکوک ایجاد می‌کند، در صورت عدم لغو تحریم‌های ایالات متحده آمریکا از روز ۲۳ فوریه اجرایی خواهد شد. وی با ابراز تاسف از اجرایی شدن این قانون گفت: «به نظر ما وضعیت وخیم است اما آژانس به خدمت خود به جامعه جهانی ادامه خواهد داد.»

مجلس شورای اسلامی ایران پیش از این با تصویب قانونی دولت را مکلف به پایان اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای موظف کرده بود. 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای با اشاره تلویحی به مذاکرات احتمالی میان ایران و دیگر طرف‌های برجام گفت: «مطمئنا برای رسیدن به شرایط پایدار باید مذاکرات سیاست انجام شود که در حیطه اختیار من نیست.» 

رافائل گروسی در جریان سفر یک روزه خود به تهران با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. 

کمی پیش از کنفرانس خبری آقای گروسی، کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار پیامی در توییتر «مذاکرات میان آژانس و ایران را سازنده و بر اساس احترام متقابل توصیف کرده بود. » 

ایران یک سال پس از خروج ایالات متحده از برجام و با انتقاد شدید از پایبند نبودن اروپا به تعهدات خود در قبال این توافق بین‌المللی، پایبندی خود به برجام را در چند مرحله کاهش داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس انرژی اتمی: بازرسی فنی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران نباید قربانی بده و بستان سیاسی شود

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۴ برابر حد مجاز رسید

ظریف: اجرای پروتکل الحاقی از صبح امروز متوقف شد