Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا ماشه را رها کرد؛ تلاش‌های پایانی و شرط ایران برای گفتگوهای برجامی

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ساعتی پس از آنکه آمریکا خبر داد حاضر است تا در جلسه گروه۱+۵ با ایران برای رسیدن به راه حلی دیپلماتیک شرکت کند، تهران برای تحقق این موضوع بر سه نکته «کلیدی» تأکید کرد: «تعهد_اقدام_جلسه»

آگهی

ساعتی پس از آنکه آمریکا خبر داد حاضر است تا در جلسه گروه۱+۵ با ایران برای رسیدن به راه حلی دیپلماتیک شرکت کند، تهران برای تحقق این موضوع بر سه نکته «کلیدی» تأکید کرد: «تعهد_اقدام_جلسه»

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «به دلیل خروج آمریکا از برجام، ١+۵ وجود ندارد. اکنون تنها ایران و ١+۴ است.»

آقای خطیب زاده از سیگنال های ارسال شده از سوی مقام های آمریکایی در طول ۲۴ ساعت گذشته، به عنوان «حرکات نمادین خوب» یاد کرد اما گفت که آمریکا برای احیای١+۵ باید عمل کند و تحریم ها را بردارد.

توئیت سخنگوی وزارت خارجه ایران نشان دهنده این موضوع است که بدون ارائه راه کارهای «دلگرم کننده» برای تهران از طرف آمریکا، گره برجام گشوده نمی‌شود.

از همین رو نامه نماینده موقت امریکا در سازمان ملل متحد به شورای امنیت این سازمان در خصوص لغو خواسته دولت سابق آمریکا مبنی بر بازگشت همه تحریم های سازمان ملل متحد علیه تهران بر اساس مکانیسم ماشه از ماه سپتامبر ۲۰۲۰ نیز نتوانسته است تهران را به تکاپو بیاندازد.

روسیه: زمان سیاست واقعگرایانه و دیپلماسی است

روسیه که به گفته مقام های این کشور به احیای توافقنامه برجام امید بسته است، اعلام کرد که طرفداران مکانیسم ماشه و آنانی که با سیاست فشار حداکثری آمریکا کنار آمدند، بدانند که اکنون، زمان سیاست واقعگرایانه و دیپلماسی است.

با این حال اگر چه روسیه در سال‌های گذشته همواره از توافقنامه برجام حمایت کرده اما این روزها که تحولات پیرامون توافق هسته‌ای ایران شتاب گرفته، راهکار خاصی ارائه نکرده است.

چین نیز با وجود آنکه مسأله هسته ای ایران را در شرایط کنونی با وجود «فرصت ها و چالش ها»، «حساس» ارزیابی کرده اما تاکنون اقدام خاصی برای گشودن گره برجام انجام نداده است.

چین: آرام باشید

پکن تنها از همه طرف‌ها خواسته است تا آرامش و خویشتنداری خود را حفظ کرده و از اقداماتی که تنش‌ها را افزایش می‌دهند، خودداری کرده و فضا را برای تلاش‌های دیپلماتیک آماده کنند.

برخی کارشناسان حوزه روابط بین‌الملل در حالی از «کم تحرکی» چین و روسیه به عنوان شرکای ایران سخن می‌گویند که سه کشور اروپایی امضا کننده برجام با برگزاری نشست های مختلف، تلاش کرده‌اند تا برجام را در مسیری که می‌خواهند، هدایت کنند.

بنابراین چه روسیه و چین در خصوص فراهم کردن زمینه‌های مذاکره ایران و آمریکا فعال شوند و چه نشوند، رایزنی‌ها در خصوص برجام با حضور بازیگران متفاوت، ادامه خواهد داشت؛ بازیگرانی که تلاش می‌کنند بن‌بست کنونی را شکسته یا بر استحکام آن بیافزایند.

در هر حال تحولات پیرامون توافق هسته ای ایران با تصمیم های ۲۴ ساعت گذشته آمریکا وارد مرحله جدیدی شده است. منابع خبری گفته‌اند که آمریکایی ها هم‌اکنون منتظر دریافت سیگنال‌های مثبت از طرف ایران هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کارشناسان وزرات خارجه آمریکا بر این باورند که بدون برگزاری نشست میان مقام های آمریکایی و ایرانی، تحقق کامل خواسته‌های هر دو طرف غیر ممکن است. آنان تأکید دارند که تحقق خواسته‌های ایران و آمریکا با نشست مشترک مقام های دو کشور اتفاق می‌افتد.

حال باید دید در این روزهای سرنوشت ساز برای توافقنامه برجام، آیا آمریکا و ایران برای رسیدن به اهدافشان حداقل در سطح مدیران سیاسی و نماینده ویژه گفتگو خواهند کرد یا خیر؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی مرکل با روحانی؛ برلین از عدم پایبندی ایران به تعهدات برجامی «نگران» است

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام

چرا کشورهای غربی تاکنون به پیروزی پزشکیان واکنش نشان نداده‌اند؟