Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمار ۹ ماهۀ درگذشتگان در اتحادیه اروپا؛ ثبت ۴۵۰ هزار مرگ بیشتر از سال‌های گذشته

Alberto Lobianco/LaPresse
Alberto Lobianco/LaPresse Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای عضو این اتحادیه طی دورۀ ۹ ماهۀ مارس تا نوامبر ۲۰۲۰ میلادی، شاهد وقوع ۴۵۰ هزار مرگ بیشتر از آماری بودند که پیش از این طی همین دورۀ ۹ ماهه در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ میلادی به ثبت رسیده بود.

آگهی

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ میلادی در مقایسه با چهار سال قبل از آن، با افزایش قابل توجه شمار مرگ و میرها روبرو بوده که احتمال می‌رود بخش قابل توجهی از این مرگ‌ها در نتیجه شیوع ویروس کرونا روی داده باشد.

اوج این مرگ و میرها در ماه نوامبر و عمدتا در کشورهای شرق اروپا به ثبت رسیده است.

بنا بر گزارش جدید یورواستات، مرکز آمار اتحادیه اروپا، کشورهای عضو این اتحادیه طی دورۀ ۹ ماهۀ مارس تا نوامبر ۲۰۲۰ میلادی، شاهد وقوع ۴۵۰ هزار مرگ بیشتر از آماری بودند که پیش از این طی همین دورۀ ۹ ماهه در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ میلادی به ثبت رسیده بود.

موج اول شیوع کرونا

یورواستات برای رسیدن به این نتیجه، داده‌های مرگ و میر ماهانه را از همه کشورهای عضو اتحادیه به جز ایرلند جمع آوری کرده و مورد بررسی قرار داده است.

بررسی این داده‌ها نشان می‌دهد که «پس از آغاز شیوع ویروس کرونا در اروپا، اولین پیک مرگ و میر در ماه آوریل به ثبت رسیده است. یعنی زمانی که شمار مرگ و میرها، در مقایسه با آمار مرگ‌های ثبت شده در ماه آوریل در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ میلادی، یک افزایش ۲۵ درصدی را نشان داده است.»

در آوریل ۲۰۲۰ میلادی، مرگ و میرها در اسپانیا تا حدود ۸۰ درصد و در بلژیک تا حدود ۷۴ درصد بیشتر از متوسط مرگ و میر ماهانه در این کشورها بوده است.

موج دوم شیوع کرونا

بنا بر گزارش یورواستات، اگرچه بین ماه‌های مه تا ژوئیه ۲۰۲۰ سطح پایین‌تری از مرگ و میر به ثبت رسیده اما با آغاز موج دوم همه‌گیری کرونا در اواخر ماه اوت، وضعیت تغییر کرده است.

بر این اساس «میزان مرگ و میر در اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر ۸ درصد، در ماه اکتبر ۱۷ درصد و در ماه نوامبر ۴۰ درصد بالاتر از متوسط مرگ و میر ماهانه» بوده است.

اوج این مرگ و میرها در ماه نوامبر به ثبت رسیده است؛ بویژه در کشورهای لهستان، اسلوونی و بلغارستان که آمار ثبت شده در هر کدام از این کشورها از رشد ۹۰ درصدی مرگ و میر خبر می‌دهد.

در همین ماه، مرگ و میرهای بلژیک حدود ۶۰ درصد و ایتالیا و اتریش نیز حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است.

یورواستات تاکید دارد که اگرچه این افزایش قابل توجه آمار مرگ همزمان با همه گیری ویروس کرونا بوده، اما شاخص‌ها تمایز قابل توجهی را دربارۀ علت مرگ، یا تفاوتی را در موضوع جنسیت یا طبقات سنی فوت شدگان نشان نمی‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرونا جان فوتبالیستی دیگر را گرفت؛ علی انصاریان هم پس از مهرداد میناوند درگذشت

مهرداد میناوند درگذشت

چند نفر از مردم اتحادیه اروپا در خطر فقر و محرومیت اجتماعی قرار دارند؟