آیا دختر حاکم دبی به گروگان گرفته شده است؟ سازمان ملل تحقیق می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شاهزاده لطیفه در کنار مری رابینسون، گزارشگر سابق حقوق بشر سازمان ملل در سال ۲۰۱۸
شاهزاده لطیفه در کنار مری رابینسون، گزارشگر سابق حقوق بشر سازمان ملل در سال ۲۰۱۸   -   کپی رایت  AP Photo

شاهزاده لطیفه از زمان تلاش برای فرار از شهر در سال ۲۰۱۸، پدرش را متهم کرد که او را به گروگان گرفته است اما مقام‌های امارات متحده عربی و دوبی گفتند که این شاهزاده تحت مراقبت خانواده و در امنیت است.

شاهزاده لطیفه در فیلم‌های مخفیانه ضبط شده که با شبکه «بی‌بی‌سی» به اشتراک گذاشته شده است، اعلام کرد که برای جان خود بیمناک است.

تصویرهای منتشر شده از شاهزاده لطیفه به همراه تلاش‌های دوستان شاهزاده لطیفه باعث تقاضای جهانی از سازمان ملل متحد برای بررسی موضوع شد.

مری رابینسون، گزارشگر سابق حقوق بشر سازمان ملل و رئیس جمهور پیشین ایرلند که در سال ۲۰۱۸ با شاهزاده لطیفه دیدار داشت و در آن زمان او را یک «جوان آشفته» معرفی کرده بود، اکنون می‌گوید که خانواده حاکم دبی او را «فریب» داده‌ بودند. بنابراین خانم رابینسون با پیوستن به کارزار تلاش‌های بین‌المللی برای تعیین وضعیت و محل نگهداری شاهزاده لطیفه تأکید کرد که باید درباره او تحقیق شود.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در پاسخ به این تقاضاها خبر داده است که از امارات متحده عربی درباره شاهزاده لطیفه سؤال می‌کند.

یکی از سخنگویان این دفتر گفت که گروه كاریِ بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل متحد پس از تجزیه و تحلیل فیلم‌های شاهزاده لطیفه، می‌تواند تحقیقاتش را آغاز كند.

وزارت امور خارجه و توسعه‌ بریتانیا نیز اعلام کرد که اگرچه در پرونده شاهزاده لطیفه دخالتی ندارد اما این موضوع نگران کننده است و این دفتر از نزدیک تحولات مربوط به این پرونده را دنبال خواهد کرد. وزیر خارجه بریتانیا تلویحا خواستار ارائه شواهدی از سوی امارات دال بر آزادی شاهزاده لطیفه شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید