Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تلاش فن در لاین برای توقف انتقادها؛ اتحادیه اروپا ۵۰۰ میلیون دوز جدید واکسن کرونا سفارش داد

یک مرکز واکسیناسیون کرونا در برلین، آلمان
یک مرکز واکسیناسیون کرونا در برلین، آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه از توافق خرید ۳۰۰ میلیون دوز بیشتر واکسن کووید-۱۹ از شرکت آمریکایی مُدرنا بر پایه تزریق بودجه‌ای ۲۵۰ میلیون یورویی خبر داد. همزمان شرکت‌های فایزر و بیون‌تک اعلام کردند که برای تحویل ۲۰۰ میلیون دوز واکسن اضافی با اتحادیه اروپا به توافق رسیده‌اند.

آگهی

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه از توافق خرید ۳۰۰ میلیون دوز بیشتر واکسن کووید-۱۹ از شرکت آمریکایی مُدرنا بر پایه تزریق بودجه‌ای ۲۵۰ میلیون یورویی خبر داد. این خبر تنها ساعاتی پس از آن منتشر شد كه شرکت‌های فایزر و بیون‌تک اعلام کردند که برای تحویل ۲۰۰ میلیون دوز واکسن اضافی با اتحادیه اروپا به توافق رسیده‌اند.

کمیسیون اروپا که مسئول تدارک واکسن کووید-۱۹ برای شهروندان ساکن اتحادیه اروپاست، توضیح داد که در قرارداد دوم خود با شرکت مدرنا توافق کرده تا ۱۵۰ میلیون دوز جدید در سال ۲۰۲۱ تحویل اتحادیه شود و ۱۵۰ میلیون دوز اضافی دیگر نیز در سال ۲۰۲۲ تامین شود.

دو شرکت فایزر و بیون‌تک نیز اعلام کردند که ۲۰۰ میلیون دوز اضافی مورد توافق را در سال جاری میلادی تحویل اتحادیه اروپا خواهند داد که ارسال ۷۵ میلیون دوز آن در سه ماهه دوم سال جاری میلادی انجام می‌شود. این ۲۰۰ میلیون دوز واکسن فایزر-بیون‌تک افزون بر ۳۰۰ میلیون دوزی است که پیشتر از سوی اتحادیه اروپا سفارش داده شده بود. با این حال، کمیسیون اروپا گفته که گزینه خرید ۱۰۰ میلیون واکسن بیشتر از دو شرکت آمریکایی و آلمانی را نیز در دست بررسی دارد.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا پیش‌بینی کرد که در صورت اجرای به موقع قراردادهایی که تا کنون با شرکت‌های تولید کننده واکسن منعقد شده، اتحادیه اروپا ۲.۶ میلیارد دوز از انواع واکسن‌های تایید شده را در اختیار خواهد داشت و افزون بر واکسیناسیون شهروندان خود، قادر خواهد بود تا بخشی از واکسن‌های تحویلی را در اختیار همسایگان و متحدان خود قرار دهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در حالی که واکسیناسیون کرونا در اتحادیه اروپا از حدود دو ماه پیش آغاز شده اما سرعت واکسینه شدن ۴۵۰ میلیون شهروند ساکن در ۲۷ کشور عضو این اتحادیه همچنان پایین‌تر از کشورهای همچون بریتانیا، ایالات متحده و اسرائیل است؛ مساله‌ای که موجی از انتقادها را علیه خانم فن در لاین و تیم تحت مدیریت او برای تامین واکسن کرونا به راه انداخته بود.

حال، رئیس کمیسیون اروپا با انعقاد قراردادهای جدید خرید واکسن در تلاش است تا این موج را فرو بنشاند. البته او در عین حال از اجرای طرح‌های اتحادیه اروپا برای شناسایی سریع‌تر و کارآمدتر انواع ویروس‌های جهش‌یافته کرونا با هدف تسریع ساخت واکسن‌های سازگار با آنها خبر داد.

خانم فن در لاین گفت که حداقل ۷۵ میلیون یورو برای پشتیبانی از تحقیقات شناسایی انواع جهش‌یافته ویروس کرونا و ۱۵۰ میلیون یورو نیز به تحقیقات تکمیلی در این زمینه اختصاص خواهد یافت.

رئیس کمیسیون اروپا به تمامی شهروندان ساکن اتحادیه اروپا اطمینان داد که بازوی اجرایی اتحادیه تمهید شرایط دسترسی سریع همه کشورهای عضو به واکسن کووید-۱۹ را اولویت اصلی خود قرار داده و همزمان برای مواجهه به موقع و کارآمد با انواع جهش‌یافته ویروس کرونا تلاش خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابراز رضایت صربستان از واکسن چینی، شک و تردید ماکرون از کارایی سینوفارم

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند

نگرانی اتحادیه اروپا از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین؛ بورل قطعنامه کنست اسرائیل را محکوم کرد