استفاده عمومی از اینترنت نسل پنجم در ایران از امروز آغاز می‌شود

آغاز استفاده عمومی اینترنت نسل پنجم در ایران
آغاز استفاده عمومی اینترنت نسل پنجم در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته آذری جهرمی، مشهد، کیش و شیراز شهرهای بعدی برای استفاده عمومی اینترنت نسل پنجم هستند که در اسفندماه افتتاح می‌شوند.

آگهی

دولت ایران اعلام کرد استفاده عمومی از نسل پنجم شبکه تلفن همراه یا ۵ جی (5G) از روز سه شنبه ۲۸ بهمن آغاز می‌شود.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران عصر دوشنبه با این خبر در توییتر نوشت: «از فردا (سه شنبه)، استفاده عمومی از اینترنت نسل پنجم ایرانسل در پارک آب و آتش تهران میسر خواهد بود و ان شاءالله آن را افتتاح خواهم کرد.»

وزیر ارتباطات افزود: «پس از آزمون‌های موفق در مراکز دانشگاهی، نسل پنجم تلفن همراه به صورت عمومی نیز در دسترس همه خواهد بود.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته آذری جهرمی، مشهد، کیش و شیراز شهرهای بعدی برای استفاده عمومی اینترنت نسل پنجم هستند که در اسفندماه افتتاح می‌شوند.

خبرگزاری ایرنا با اعلام این خبر نوشت پژوهش‌های ایران برای دستیابی به این نسل از ارتباطات از چند سال قبل آغاز شد و اکنون در چند نقطه از شهر تهران به صورت پایلوت در دسترس کاربران قرار دارد.

خبر آغاز استفاده عمومی از اینترنت ۵ جی در حاشیه رویداد فناوری ارتباطات موسوم به «هفته ایران دیجیتال» در تهران نیز اعلام شد. در این رویداد مسائل مختلفی از جمله سه موضوع اصلی یعنی نسل پنجم ارتباطات سیار نسل پنجم، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی مطرح شده است.

حسن بولوردی، معاون فنی مهندسی شرکت ایرانسل که بزرگ‌ترین اوپراتور دیجیتال ایران است، روز دوشنبه در جریان یک از نشست‌های تخصصی در حاشیه این رویداد به نام «واگذاری باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز و توسعۀ نسل پنجم تلفن‌همراه»، گفت که قرار است این شرکت روز سه شنبه از چهارمین سایت ۵جی ایران در بوستان آب و آتش رونمایی کند.

خدمات ارتباطات اینترنتی همراه که از طریق نسل پنجم به کاربران داده می‌شود، تاخیر آن نزدیک به صفر است و چندین برابر اینترنت نسل چهارم سرعت دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنچه باید درباره 5G یا اینترنت نسل پنجم دانست

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟