رزمایش دریایی مشترک ایران و روسیه در اقیانوس هند

ورود یک شناور نظامی روسیه به آب‌های ایران برای شرکت در زمایش دریایی
ورود یک شناور نظامی روسیه به آب‌های ایران برای شرکت در زمایش دریایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هدف از این تمرین نظامی مشترک موسوم به «رزمایش مرکب دریایی ایران و روسیه» تامین امنیت تجاری و حفاظت از مسیرهای دریایی در شمال اقیانوس هند عنوان شده است.

آگهی

رزمایش دریایی مشترک ایران و روسیه در آب‌های شمال اقیانوس هند از روز سه شنبه با مشارکت یگان‌هایی ویژه از نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران ایران و نیز شناورهای روسی آغاز شد.

هدف از این تمرین نظامی مشترک که از آن به عنوان «رزمایش مرکب دریایی ایران و روسیه» نام برده شده تامین امنیت تجاری و حفاظت از مسیرهای دریایی در شمال اقیانوس هند عنوان شده است.

دریادار غلامرضا طحانی، معاون عملیات نیروی دریایی ارتش و سخنگوی این رزمایش روز سه شنبه با اعلام جزئیات این تمرین دریایی مشترک تصریح کرد که عملیات پیش‌بینی شده قرار است توسط نیروهای منتخب دو کشور در منطقه‌ای به وسعت ۱۷ هزار کیلومتر مربع در شمال اقیانوس هند انجام گیرد.

به گفته این فرمانده نیروی دریایی، رزمایش مرکب دریایی ایران و روسیه عملا از روز سه شنبه با ورود یگان‌های دریایی روسیه در آب‌های سرزمینی ایران و استقرار آنها در محل‌های تعیین شده آغاز شده است.

روسیه پیش‌تر نیز رزمایش مشترک دریایی با ایران در آب‌های اقیانوس هند و دریای عمان برگزار کرده بود که در آن نیروی دریایی چین هم مشارکت داشت.

بدین ترتیب این برای دومین بار است که دو کشور ایران و روسیه توان عملیاتی خود را در یک پهنه آبی بزرگ در جریان یک رزمایش مشترک دریایی محک می‌زنند.

سخنگوی رزمایش مرکب دریایی ایران و روسیه درخصوص اهمیت برگزاری این تمرین نظامی مشترک در آب‌های شمال اقیانوس هند گفت: «شمال اقیانوس هند بین سه تنگه راهبردی از پنج تنگه راهبردی دنیا قرار دارد و در حقیقت انرژی دنیا را احاطه کرده است و با توجه به تردد شناورهای تجاری و نفتکش در این منطقه حساس، ضرورت برقراری امنیت تجارت دریایی را دو چندان می‌کند.»

وی به شرایط بهداشتی ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ اشاره و تاکید کرد که برغم محدودیت‌های موجود امنیت تعطیل بردار نیست و تمرین‌های نظامی جهت برقراری امنیت نیز نمی‌تواند تعطیل شوند.

به گفته این فرمانده نظامی ایران «تبادل اطلاعات و مهارت افزایی در حوزه امداد و نجات دریایی، انواع تمرینات مخابراتی و عملیاتی تمرین فرماندهی و کنترل و اجرای عملیات آزاد سازی شناور تجاری از دست دزدان دریایی و اجرای عملیات آتش به اهداف هوایی در روز و شب» از جمله برنامه‌های پیش‌‌بینی شده در رزمایش مرکب دریایی ایران و روسیه است که در جریان عملیات گوناگون توسط شناورها و ملوان‌های دو کشور به اجرا گذاشته خواهد شد.

برخی خبرگزاری‌های بین‌المللی از جمله آسوشیتدپرس ضمن پوشش خبرهای مربوط به این رزمایش مشترک دریایی هدف مشارکت در آن از سوی ایران را مقابله با تحریم‌های اقتصادی و تقویت همکاری‌های نظامی با دو متحد خود یعنی روسیه و چین عنوان کرده‌‌اند.

مقامات آمریکایی و وزارت دفاع ایالات متحده نیز در واکنش به برپایی این رزمایش آنرا غیرمنتظره ندانسته و اعلام کرده‌اند که چنین عملیاتی مانع آزادی تردد دریایی و یا سبب اختلال در حمایت از متحدان این کشور در جهان نمی‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیگنال‌های دولت بایدن به هند برای مهار چین

ویدئوی رزمایش «قفقاز ۲۰۲۰» روسیه با مشارکت ایران و چین

۱۰ گزینه‌ ایران برای انتقام از اسرائیل؛ حمله‌ای مستقیم و موشکی یا نیابتی؟