سرانجام تلخ بهنام محجوبی؛ آخرین اخبار و واکنش‌ها دربارۀ وضعیت این زندانی عقیدتی

عکس
عکس Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسین دهقان، مشاور علی خامنه‌ای و نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ در ایران، روز چهارشنبه با انتشار یک پیام توییتری نسبت به وضعیت بهنام محجوبی، درویش گنابادی زندانی در ایران که اکنون به دلیل وخامت حال در بیمارستان بستری است و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند، واکنش نشان داد.

آگهی

حسین دهقان، وزیر دفاع پیشین و نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ در ایران، روز چهارشنبه با انتشار یک پیام توییتری نسبت به وضعیت بهنام محجوبی، درویش گنابادی زندانی در ایران که اکنون به دلیل وخامت حال در بیمارستان لقمان بستری است و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند، واکنش نشان داد.

دهقان که مشاور نظامی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز هست، در این پیام در کنار استفاده از هشتگ «بهنام محجوبی» از «قبول مسئولیت» دستگاه قضایی و «دلجویی از آسیب دیدگان» سخن گفت و نوشت: «حال که تحول دستگاه قضایی توانسته امید را در دل مردم زنده کند، باید از برخی بی‌تدبیری‌های فردی هم جلوگیری شود. قبول مسئولیت و شناسایی علت، عذرخواهی و دلجویی از آسیب‌دیدگان وظیفه ما مسوولان و هر فرد علاقه‌مند به کشور است.»

در ماههای گذشته بارها به شیوه برخورد دستگاه قضایی ایران با بهنام محجوبی که از یک بیماری عصبی نیز رنج می‌برد و به گواه پزشکش شرایط زندانی شدن را نداشت، اعتراض شده بود؛ اعتراضاتی که همواره با بی‌تفاوتی مسئولان ایران روبرو بود.

یک روز پیش از این خبری غیررسمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد مبنی بر اینکه او درنهایت پس از چند روز بستری بودن در بیمارستان، جان سپرده اما دستگاه‌های تنفسی همچنان به او وصل هستند. 

منبع اعلام خبر درگذشت او ابراهیم الله‌بخشی بود؛ از دراویشی که خود او نیز سابقه زندان دارد و از دوستان بهنام محجوبی محسوب می‌شود.

ابراهیم الله‌بخشی روز سه‌شنبه در صفحه توییتر خود نوشت: «منابع موثقی از مسئولان بیمارستان لقمان اطلاع دادند که بهنام محجوبی فوت کرده اما دستور داده‌اند تا سه روز دستگاه‌ها به صورت نمایشی به او وصل باشد.»

با این وجود این خبر در طول روز تکذیب شد و منابعی دیگر از زنده بودن او، علیرغم ضعیف بودن علائم حیاتی خبر دادند. از جمله مصطفی دانشجو که وکالت جمعی از دراویش گنابادی را برعهده دارد، در صفحه توییتر خود نوشت که با وجود ضعیف بودن علائم حیاتی آقای محجوبی، تلاش تیم پزشکی برای زنده ماندن او همچنان ادامه دارد.

این هفته همچنین ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از مادر آقای محجوبی مقابل بیمارستان لقمان که «به دلیل ممانعت مسئولان» از دیدار با فرزندش با گریه خواستار رسیدگی به وضعیت او بود، مورد توجه فعالان حقوق بشر، رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت.

بهنام محجوبی که ۳۳ سال دارد و دانش آموختۀ رشته مدیریت بازرگانی است، در پی شرکت در اعتراضات دراویش گنابادی در بهمن ۱۳۹۶ موسوم به «واقعه گلستان‌هفتم»، مدت چهل روز را در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمان گذراند و سرانجام توانست با تامین وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شود.

او سپس از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. محجوبی در خرداد ۱۳۹۹ با ابلاغیه شعبه اول اجرای احکام دادسرای امنیت اوین، برای بار دوم بازداشت و برای گذراندن دوران محکومیت به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

سپری کردن دوران محکومیت، آنهم در حالی که بهنام محجوبی به گفته همسرش از بیماری عصبی «اختلال پنیک» رنج می‌برده و بنا بر گواهی پزشکان شرایط تحمل حبس را نداشته، باعث وخامت حال او شد.

پیش از این صالحه حسینی، همسر آقای محجوبی در صفحه توییتر خود نوشته بود که مقام‌های زندان، بدون توجه به هشدارهای پزشک معالج، داروهای او را قطع کرده بودند. او همچنین اعلام کرد که هر شب به بهنام محجوبی ۱۴ تا ۱۷ قرص خواب داده‌اند تا اینکه نصف بدنش از کار افتاده است.

او درنهایت در بیمارستان روانپزشکی امین‌آباد تهران بستری شد؛ اقدامی که اعتراض آقای محجوبی را برانگیخت و باعث شد که دست به اعتصاب غذا بزند. بنا بر اعلام رسانه‌ها، این انتقال به دستور قاضی پرونده انجام شده و محجوبی تهدید شده بود که با شوک الکتریکی نیز روبرو خواهد شد.

سرانجام محجوبی بار دیگر به زندان اوین منتقل شد؛ اما این بار «مسمومیت دارویی» او را روانه بیمارستان کرد.

او از ۲۵ بهمن در بیمارستان لقمان بستری شد. در این زمان بود که خانواده محجوبی به نقل از پزشک معالج اعلام کردند که علائم هوشیاری او «به سطح پایینی» رسیده و تنها با دستگاه قادر به تنفس است.

پس از بحرانی شدن شرایط جسمانی او، مادرش از کرمان رهسپار تهران شد تا فرزندش را ببیند، مقامات قضایی و مسئولان زندان و نیروهای مستقر در بیمارستان ابتدا اجازه این دیدار را نیز ندادند اما در نهایت با اصرار برخی همراهان این مادر، او توانست فرزندش را ببیند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از ۱۵ تا ۸۳ سالگی؛ سالخورده ترین «کودک زندانی» آمریکا پس از ۶۸ سال طعم آزادی را چشید

تبعید ۳۴ درویش گنابادی؛ «نهاد امنیتی مانع اجرای قانون است»

احکام سنگین قضایی برای دراویش گنابادی؛ کسری نوری ۱۲ سال زندان