ابتکار عمل کانادا برای پایان دادن به بازداشت‌های خودسرانه

مارک گارنو وزیر خارجه کانادا
مارک گارنو وزیر خارجه کانادا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام کانادایی که نامی از وی برده نشده به رویترز گفته است که اقدام یاد شده با توجه به نگرانی‌ها نسبت به دستگیری و بازداشت شهروندان خارجی و پیشینه موجود در کشورهایی چون چین،‌ ایران، روسیه و کره شمالی در پیش گرفته شده است.

آگهی

کانادا روز دوشنبه اعلام کرد ابتکار عملی را در ۵۸ کشور جهان برای جلوگیری از بازداشت شهروندان خارجی با اهداف دیپلماتیک آغاز کرده است.

این ابتکار عمل که جزئیات کامل آن هنوز روشن نشده از دید اوتاوا و واشنگتن می‌تواند در تغییر رفتار چین ودیگر کشورها مثمر ثمر واقع شود.

وزارتخانه‌های خارجه کشورهای همراه با این ابتکار در همین راستا بیانیه‌ای غیرالزام آور را امضا کرده‌‌‌اند که به گفته مارک گارنو، وزیر خارجه جدید کانادا برای تقبیح و محکوم کردن آنچه وی رفتارهای غیرقابل قبول خوانده تهیه و تدارک دیده شده است.

آقای گارنو در گفتگویی تلفنی با خبرگزاری رویترز ضمن بدیع و تازه توصیف کردن ابتکار یاد شده گفت: «جدا کردن افراد از خانواده‌هایشان و استفاده از آنها به عنوان ابزاری برای چانه‌ زنی غیرقانونی و غیر اخلاقی است.»

همه بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا به همراه ژاپن، بریتانیا و استرالیا از جمله امضا کنندگان بیانیه یاد شده هستند.

این بیانیه کشور خاصی را هدف قرار نمی دهد. مارک گارنو در عین حال تاکید کرد که این ابتکار عمل قرار است کشورهایی را که دست به بازداشت شهروندان خارجی می‌زنند و یا قصد انجام این کار را دارند، تحت فشار بیشتری قرار دهد.

این در حالیست که یک مقام کانادایی که نامی از وی برده نشده به رویترز گفته است که اقدام یاد شده با توجه به نگرانی‌ها نسبت به دستگیری و بازداشت شهروندان خارجی و پیشینه موجود در کشورهایی چون چین،‌ ایران، روسیه و کره شمالی در پیش گرفته شده است.

گلوبال تایمز، یک نشریه چینی تحت حمایت دولت در پکن پیش از انتشار رسمی بیانیه یاد شده به نقل از کارشناسانی که نامی از آنها برده نشده این ابتکار عمل را «اقدامی تهاجمی و نسنجیده برای تحریک چین» توصیف کرده بود.

روابط اوتاوا و پکن مدت‌ها است که به دلیل اختلاف بر سر موضوعات مختلف از جمله دستگیری و بازداشت شهروندان در کشور متقابل متشنج و تیره شده است.

چین سال ۲۰۱۸ پس از صدور قرار بازداشت در کانادا برای رئیس شرکت هواوی که به درخواست واشنگتن صورت گرفته بود در عمل متقابل، اقدام به دستگیری و بازداشت دو شهروند کانادایی کرد.

اوتاوا این اقدام چین را محکوم کرد و آنرا «دیپلماسی مبتنی بر گروگان‌گیری» خواند؛ این در حالیست که پکن اتهام وارده را رد کرد و گفت که دستگیری شهروندان کانادایی با صدور قرار بازداشت با رئیس شرکت هواوی ارتباطی نداشته است.

ایالات متحده یکی دیگر از امضا کنندگان این بیانیه است. وزارت خارجه آمریکا هفته با صدور اطلاعیه‌ای خواهان آزادی دو شهروند کانادایی در چین شد که سال گذشته دادگاهی در این کشور آنرا به جاسوسی متهم کرد.

وزارت خارجه آمریکا ضمن درخواست آزادی دو شهروند کانادایی آنچه را که «استفاده از زورگویی به عنوان یک اهرم سیاسی» خوانده، محکوم کرده است.

یک مقام کانادایی به رویترز گفت بیانیه‌ امضا شده توسط کشورهای مختلف و نیز درخواست تازه ایالات متحده از پکن برای آزادی شهروندان کانادایی می‌تواند چین را تحت فشار بیشتری قرار دهد.

ایران نیز یکی از کشورهایی است که امضا کنندگان ابتکار عمل کانادا قصد دارند آن را برای تغییر رفتار در خصوص به گروگان گرفتن شهروندان خارجی تحت فشار قرار دهند.

کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا دسامبر گذشته از دولت این کشور خواست «بازداشت خودسرانه شهروندان خارجی در ایران» را به عنوان گروگان‌گیری قلمداد کند.

این درخواست به بازداشت نازنین زاغری، شهر دو تابعیتی ایرانی-بریتانیایی در تهران مرتبط بود. خانم زاغری سال ۲۰۱۶ هنگام به سفر به ایران دستگیر و بازداشت شد و سپس به جرم تلاش برای سرنگونی نظامی به تحمل پنج سال زندان محکوم شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین یک شهروند کانادا را به اعدام محکوم کرد

چین خطاب به آمریکا: سرکوب بی‌مورد هواوی را متوقف کنید

روایت‌ها از خشونت پلیس ایران و مقابله زنان با حجاب اجباری؛ هشتگ #جنگ_علیه_زنان فراگیر شد