روایتی تازه؛ موساد چگونه اسناد هسته‌ای ایران را دزدید و فخری‌زاده را ترور کرد؟

خودرو محسن فخری‌زاده پس از ترور
خودرو محسن فخری‌زاده پس از ترور Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«آنها مسیر روزانه، سرعت و زمان حرکت خودروی او را می‌دانستند و دقیقا اطلاع داشتند که او از کدام درها برای بیرون آمدن استفاده می‌کند.»

آگهی

یک هفته‌نامه بریتانیایی به نام «جویش کرونیکل» در روایتی تازه از ترور محسن فخری‌زاده نوشت که او با یک سلاح یک تنی خودکار موساد و بدون دخالت انسانی کشته شده است.

این هفته‌نامه نوشته است که سازمان اطلاعاتی اسرائیل اجرای نقشه ترور فخری‌زاده را از ۸ ماه پیش از عملیات یعنی از ماه مارس ۲۰۲۰ آغاز کرده بود، به طوری که عوامل این سازمان لحظه به لحظه فخری‌زاده را در نظر داشته و همزمان قطعات تیربار بسیار پیشرفته‌ای را به ایران قاچاق و آن را مونتاژ کرده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

محسن فخری‌زاده، رئیس پیشین سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع که از او به عنوان دانشمند هسته‌ای و از چهره‌های اصلی پشت پرده برنامه هسته‌ای و موشکی ایران نام برده می‌شود، در روز هفتم ۹۹ در جاده‌ای در آبسرد واقع در ۸۰ کیلومتری شرق تهران کشته شد و جمهوری اسلامی ایران از همان آغاز اسرائیل را متهم اصلی این عملیات معرفی کرد.

با این حال محمود علوی، وزیر دفاع ایران سه روز پیش گفت که نفر مسئول تدارکات این عملیات، از اعضای نیروهای مسلح ایران بوده است.

به نوشته جویش کرونیکل دست کم ۲۰ نفر از افراد ایرانی و اسرائیلی در اجرای نقشه ترور فخری‌زاده دست داشته‌اند. این نشریه با یادآوری این که تیم موساد می‌دانست فخری‌زاده جمعه‌ها به ویلای خود در خارج از تهران می‌رود، نوشته است: «آنها مسیر روزانه، سرعت و زمان حرکت خودروی او را می‌دانستند و دقیقا اطلاع داشتند که او از کدام درها برای بیرون آمدن استفاده می‌کند.»

رسانه بریتانیایی درباره دقت عملیات و نظارت پیچیده مأموران موساد بر فعالیت‌ها و تحرکات فخری‌زاده به نقل از یک منبع می‌نویسد: «آنها به مدت هشت ماه با آن مرد نفس کشیدند، با او بیدار شدند، با او خوابیدند و با او سفر کردند. آنها، حتی اگر او افترشیو استفاده می‌کرد بویش را حس می‌کردند.»

جویش کرونیکل در گزارش نسبتا مفصل خود آورده که در هنگام عبور خودرو فخری‌زاده از نقطه تعیین شده، آنها دگمه را فشار داده‌اند و مسلسل شلیک کرده است. به نوشته این نشریه، در آن حال ۱۳ گلوله از روبرو به فخری‌زاده برخورد کرد و همسرش که در چند سانتی‌متری او نشسته بود، آسیبی ندید.

در توصیف این تیربار گفته شده که با هدف‌گیری هوشمند به طرف صورت فرد، طوری شلیک می‌کند که دیگر افراد غیرنظامی حاضر در صحنه آسیبی نمی‌بینند.

در گزارش مجله بریتانیایی آمده است که این سلاح پیچیده خودکار درون وانت‌بار تعبیه شده، اما برخی عوامل حمله در آن حوالی حضور داشته‌اند.

آسوشیتدپرس
محل ترور محسن فخری‌زاده در آبسردآسوشیتدپرس

برخی از اطلاعات جویش کرونیکل در روایت‌های مقامات ایرانی اندکی پس از کشته شدن فخری‌زاده نیز گفته شده بود. از جمله دریادار علی فدوی، جانشین فرماندهی سپاه پاسداران دقیقا گفته بود که ۱۳ تیر شلیک شده است اما وی بر خلاف گزارش جویش کرونیکل، گفته بود که رئیس تیم حفاظتی فخری‌زاده نیز ۴ تیر خورده است.

مقامات ایرانی تأیید کرده‌اند که شلیک از درون وانت نیسان که در محل پارک شده بود، انجام شده و گفته‌اند عملیات از طریق سامانه‌های «ماهواره‌ای» هدایت می‌شده است.

جویش کرونیکل می‌نویسد که سلاح سنگین نصب شده روی خودرو، حاوی بمبی قوی بوده که پس از شلیک منفجر شد تا اثری از آن باقی نماند.

عملیات اسرائیل یا اسرائیل و آمریکا؟

نشریه منتسب به یهودیان بریتانیا همچنین به نقل از «منابع ارشد امنیتی بین‌المللی» گفته است که اسرائیل عملیات ترور فخری‌زاده را به تنهایی و بدون دخالت آمریکا انجام داده و فقط پیش از حمله، «سرنخ کوچکی» به مقامات آمریکایی رسانده است.

به نوشته این هفته‌نامه، با حال تردیدهایی در مورد نقش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در حمله منجر به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران مطرح شده است: «برخی از تحلیلگران چنین استدلال کرده‌اند که وی (ترامپ) می‌خواسته قبل از ترک کاخ سفید یادگار دیگری از خود به جای بگذارد، اما برخی دیگر دخالت آمریکا در این ماجرا را انکار کرده‌اند.»

اسرائیل تا این زمان مسئولیت این عملیات را بر عهده نگرفته است.

آمریکا نیز عملیات کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در عراق را به تنهایی انجام داده و گفته می‌شود که تنها پیش از انجام حمله، آگاهی مختصری در این زمینه به اسرائیل داده بود.

فخری‌زاده در رأس «پنهان‌کاری» هسته‌ای ایران؟

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی معروفش در سال ۲۰۱۸ هنگام افشای عمومی برخی اطلاعات درباره برنامه هسته‌ای و موشکی ایران، برای نخستین بار از محسن فخری زاده نام برد و گفته بود: «این نام را به خاطر بسپارید».

آگهی

اسناد و اطلاعاتی که نتانیاهو در آن روز از آن سخن گفت، امروز در مکان امنی در اسرائیل نگهداری می‌شود. جویش کرونیکل در توضیح این که اسناد مورد نظر چگونه به دست اسرائیل رسیده، نوشته است که این کار طی عملیاتی مهم و پرخطر انجام شده است: «اجرای این برنامه به شب ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ (۱۱ بهمن ۹۶) بازمی‌گردد، زمانی که عملیات مورد نظر با نفوذ به درون یک انبار تاریک در یک منطقه تجاری در حومه پایتخت ایران انجام شد. این یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اطلاعاتی بود که موساد تا آن زمان انجام داده بود.»

این مجله می‌نویسد که جاسوسان اسرائیل پس از یک سال پایش و نظارت دقیق، توانستند در آن انبار با استفاده از دستگاه‌های آتش‌زا با حرارت دو هزار درجه، تعداد ۳۲ گاوصندوق غول‌پیکر را باز کرده و اسناد موجود در آن را که حاوی اسرار هسته‌ای ایران بود سرقت کنند.

جویش کرونیکل به نقل از منابع خود نوشته که دولت اسرائیل قصد دارد با ارائه این اسناد به سازمان بین‌المللی انرژی اتمی به دولت آمریکا به ریاست جو بایدن بفهماند که بازگشت به برجام کار نادرستی است زیرا برنامه هسته‌ای ایران اعتمادپذیر نخواهد بود.

این منبع اسرائیلی گفته است: «ما این بار از اطلاعات خالص استفاده می‌کنیم، نه با استدلال سیاسی، زیرا این گونه شفاف‌تر خواهد بود.»

وی گفته موساد در اوایل ماه جاری نشستی برگزار کرده تا تصمیم بگیرند که چگونه آمریکا را از بازگشت به برجام منصرف کنند و افزوده که اسناد مورد نظر دولت اسرائیل نشان می‌دهد ایران در همان زمان اوباما هم مفاد برجام را رعایت نکرده است.

آگهی

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

جویش کرونیکل می نویسد «به محض آن که کارشناسان اسرائیلی کلاسورهای سیاه حاوی اطلاعات مربوط به سال ۲۰۱۸ را باز کردند، می‌دانستند که وقت 'رفتن' [حذف و کشتن] محسن فخری‌زاده فرا رسیده است».  

منبع مورد استناد به مجله بریتانیایی گفته: «در این مجموعه، مدارک اصل حاوی دستور پنهان کردن برنامه هسته‌ای وجود داشت که بسیاری از آنها با دستخط خود فخری‌زاده بوده است» و افزوده: «کارشناسان حتی جوهر خودکار، اثر انگشت و میزان فشار خودکار بر صفحه را بررسی کرده و فهمیدند که شخص فخری‌زاده مسئول پنهان‌کاری هسته‌ای ایران بوده است.»

این منبع همچنین گفته است: «فخری‌زاده سر منشأ تمام چیزهایی بود که ما در آن بایگانی یافتیم. همه چیز به دستور او بوده، از موضوعات مربوط به مسائل علمی و سایت‌های پنهانی گرفته تا مسائل مربوط به کارکنان و روش کار. او کارهایی را انجام داده بود تا فعالیت‌ها را از چشم دنیا پنهان کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعقیب و گریز پلیس استرالیا و سارقی که با لودر دو موتورسیکلت را از درون مغازه دزدیده بود

ناگفته‌های رئیس سابق موساد از «پیشنهاد» به دانشمندان هسته‌ای ایران و انفجارها در نطنز

سکوت رسمی تهران و تل‌آویو درباره تهاجم هوایی به ایران؛ رسانه‌های دو طرف چه گفتند؟