نتانیاهو درباره محسن فخری‌زاده چه گفته بود؟

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کنفرانس خبری ۳۰ آوریل ۲۰۲۰
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کنفرانس خبری ۳۰ آوریل ۲۰۲۰   -  Copyright  NIR KAFRI/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز فارسی

نخست وزیر اسرائیل حدود دو سال و نیم پیش هنگامی که درباره «پروژه آماد» حرف می‌زد گفت: «این اسم را به یاد داشته باشید: فخری‌زاده».

۳۰ آوریل سال ۲۰۱۸ تل‌آویل: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در یک کنفرانس خبری ادعا کرد مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد ایران «همچنان» به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است.

او گفت که پس از توافق هسته‌ای، تهران این مدارک را به انباری در شورآباد منتقل کرده و نیروهای اطلاعاتی اسرائیل موفق شده‌اند به ان دست یابند.

نخست وزیر اسرائیل از بیش از۱۰۰ هزار فایل و مدرک «شامل ۵۵ هزار صفحه و ۱۸۳ سی دی که مجموعا نیم تن وزن دارند» سخن گفت و مدعی شد ایران در پروژه‌ای با نام «آماد» قصد دارد کلاهک هسته‌ای تولید کند.

وی در ضمن این کنفرانس به نام یک دانشمند هسته‌ای اشاره کرد: محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران که روز جمعه در دماوند ترور شد.

نتانیاهو در این کنفرانس ۳ بار نام فخری زاده را بر زبان آورد. او هنگامی که درباره پروژه آماد حرف می‌زد بخش‌هایی از یک مدرک را که ادعا شده نقل قول آقای فخری‌زاده است برای خبرنگاران خواند: «بخش کلیدی این نقشه تشکیل سازمان‌های جدید برای ادامه کار بود. همانطور که دکتر محسن فخری‌زاده، رئیس پروژه آماد گفته است، این اسم را به یاد داشته باشید: فخری زاده! این این دستورالعمل اوست. او گفته: هدف کلی تعطیلی پروژه آماد است. اما بعدش اضافه کرده: فعالیت‌های ویژه. می‌دانید معنی‌اش چیست؟ فعالیت‌های ویژه تحت عنوان دانش فنی انجام می‌شود.»

نخست وزیر اسرائیل در ادامه افزود: «این دقیقا کاری است که ایران انجام می‌دهد. آنها در طول سال‌ها، و امروز در سال ۲۰۱۸، ز طریق یک سری سازمان‌ کارشان را ادامه می‌دهند. این کار تحت نظر سازمان پژوهش‌‌های نوین دفاع که سازمانی در وزارت دفاع ایران است انجام می‌شود. و این سازمان هم تحت ریاست همان فردی است مسئول پروژه آماد بود یعنی دکتر فخری‌زاده. و اتفاقا خیلی از مهره‌های اصلی پروژه آماد در سازمان پژوهش‌ها تحت نظر دکتر فخری‌زاده فعالیت می‌کنند.»

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ایران و اسرائیل