یادگار اقتصادی ترامپ و کرونا برای ماکرون؛ کاهش ۲ میلیارد یورویی صادرات مشروب فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در حال چشیدن شراب
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در حال چشیدن شراب   -  Copyright  AP Photo

صادرات شراب و مشروبات الکلی فرانسه تحت تاثیر همزمانی وضع تعرفه‌‌های وارداتی دولت دونالد ترامپ و رکود ناشی از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹، طی سال گذشته میلادی با ۱۳.۹ درصد کاهش به ۱۲.۱ میلیارد یورو رسید.

تازه‌ترین گزارش فدراسیون صادر کنندگان شراب و مشروبات الکلی فرانسه(FEVS) نشان می‌دهد که صادرات نوشیدنی‌های الکلی فرانسه با محوریت شراب در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال پیش از آن نزدیک به ۲ میلیارد یورو کاهش یافته است. با این حال این بخش با مازاد ۱۱ میلیارد یورویی صادرات در مقابل واردات، همچنان دومین بخش موثر در کاهش کسری تجاری فرانسه است.

تعرفه‌های وارداتی جدید دولت دونالد ترامپ بر شراب فرانسه در حالی از اکتبر سال ۲۰۱۹ وضع شد که همزمان نخستین گزارش‌ها از آغاز شیوع ویروس کرونا در ووهان چین حکایت داشت؛ دو رویداد همزمانی که صنعت مشروبات الکلی فرانسه را با افت قابل توجه درآمد مواجه کرد.

بحران کرونا در چین که در آستانه سال نو میلادی و اوج مصرف نوشیدنی‌های الکلی رخ داد، افزون بر چین، به سرعت بازار‌های هنگ‌کنگ و سنگاپور را نیز تحت تأثیر قرار داد. سپس بازار اروپا نیز به دلیل افزایش محدودیت‌های اجتماعی ناشی از کرونا و تعطیلی بارها و رستوران‌ها بسیار محدود شد. در مجموع بازارهای آسیا، اروپا و آمریکا هر کدام نزدیک به ۳۰ درصد از کاهش صادرات مشروبات الکلی فرانسه در سال ۲۰۲۰ را رقم زدند.