Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا جهان واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را دستکم گرفته بود؟

واکسن روسی «اسپوتنیک»
واکسن روسی «اسپوتنیک» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از دلایل نگاه آمیخته به شک و تردید به واکسن روسی «اسپوتنیک وی» عدم طی مراحل رایج علمی در جریان آزمایش بالینی آن بود.

آگهی

واکسن روسی «اسپوتنیک وی» تا پیش از تائید کارایی حدودا ۹۱ درصدی آن در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای غربی چندان جدی گرفته نمی شد.

یکی از دلایل نگاه آمیخته به شک و تردید به این واکسن عدم طی مراحل رایج علمی در جریان آزمایش بالینی آن بود. حتی در داخل روسیه نیز در ماه دسامبر شماری از شهروندان حاضر به تزریق واکسن «اسپوتنیک وی» نشدند.

 اکنون اما جایگاه آن پس از انتشار گزارشی علمی در مورد میزان کارایی اش در نشریه معتبر «لنست» به جایگاهی مشابه واکسن های آمریکایی شرکت های داروسازی «فایزر» و «مدرنا» ارتقاء یافته است.

بیش از ۱۲ کشور تاکنون استفاده از واکسن «اسپوتینیک وی» را تائید کرده اند. انتظار می رود این رقم به دنبال انتشار گزارش «لنست» افزایش یابد. ایران نیز یکی از کشورهایی است که چند روز پیش کارزار واکسیناسیون در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» را با استفاده از واکسن «اسپوتنیک وی» آغاز کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی از مزایای واکسن «اسپوتنیک وی» قیمت ارزان تر نسبت به واکسن های آمریکایی و شرایط نگهداری آسان تر است. به این ترتیب به نظر می رسد که استفاده از واکسن روسی در کشورهای در حال توسعه به واکسن شرکت «فایزر» ارجحیت داشته باشد زیرا این کشورها تجهیزات لازم برای نگهداری و حمل و نقل واکسن «فایزر» را در اختیار ندارند.

واکنش های اولیه به میزان کارایی واکسن «اسپوتنیک وی» را می توان نمودی از نگاه رایج در کشورهای غربی به سطح دانش و پیشرفت علمی در روسیه دانست. افکار عمومی و بسیاری از تحلیلگران در این کشورها تصور می کنند که سطح تحقیقات علمی در روسیه به دنبال مهاجرت گروهی از دانشمندان روسی به اروپای غربی و آمریکا افت کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه طی سالهای گذشته با افزایش سرمایه گذاری ها در بخش تحقیقات دانشگاهی راهبرد تحقیق ملی در روسیه را دنبال می کند.

کشورهای هند، ترکیه، برزیل و کره جنوبی قرار است طرح تولید گسترده «اسپوتنیک وی» را اجرا کنند. ایران نیز برای تولید این واکسن با مسکو به توافق دست یافته است. در اتحادیه اروپا نیز مجارستان ضمن تائید استفاده از «اسپوتنیک وی» ۴۰ هزار دوز از این واکسن دریافت کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دومین محموله واکسن کرونای «اسپوتنیک وی» وارد ایران شد

روسیه دارایی‌های دو بانک اروپایی را به دلیل تحریم‌های غرب توقیف می‌کند

بلندگوی تبلیغاتی کرملین وعده الحاق کی‌یف و پایتخت‌های ۲ کشور عضو ناتو را به سرزمین روسیه داد