نوزاد بی‌تابعیتِ زوج همجنس‌گرا؛ پرونده به دیوان دادگستری اتحادیه اروپا کشید

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا
دیوان دادگستری اتحادیه اروپا Copyright Sylvain Plazy/Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پرونده نوزاد یک زوج همجنس‌گرای بلغاری و جبل الطارقی که یکسال پس از تولد در اسپانیا همچنان بدون ملیت است، در دستور کار دیوان دادگستری اتحادیه اروپا قرار گرفت.

آگهی

پرونده نوزاد یک زوج همجنس‌گرای بلغاری و جبل الطارقی که یکسال پس از تولد در اسپانیا همچنان بدون ملیت است، در دستور کار دیوان دادگستری اتحادیه اروپا قرار گرفت.

وکلای این کودک یک ساله اعتراض اصلی خود را متوجه رفتار ناعادلانه دولت بلغارستان کرده‌اند که همچنان از ارائه شناسنامه و تابعیت این کشور به او به دلیل گرایش جنسی والدینش امتناع کرده است. آنها ابراز نگرانی کرده‌اند که بدون تابعیت ماندن این کودک می‌تواند مانع دسترسی او به خدمات درمانی، آموزشی و مزایای دولتی شود.

البته این کودک پس از تولد در دسامبر سال ۲۰۱۹، یک شناسنامه اسپانیایی دریافت کرده که در آن نام هر دو مادرش ذکر شده ولی هنگامی که مادر بلغاری او از دولت بلغارستان درخواست صدور شناسنامه کرد با مانع قانونی مواجه شد. چرا که مطابق قانون اساسی بلغارستان ازدواج تنها عقدی میان یک زن و یک مرد است.

این زوج همچنین نمی‌توانند برای دخترشان درخواست تابعیت اسپانیایی کنند چرا که هیچ یک از آنها تابعیت اسپانیا را ندارند. به همین دلیل این کودک به دلیل این که گذرنامه‌ای ندارد، امکان خارج شدن از اسپانیا را نیز ندارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا پرونده مشابه دیگری را نیز در دست بررسی دارد که در آن لهستان از صدور گواهی تولد برای کودک متولد شده در اسپانیا از مادران لهستانی و ایرلندی خودداری کرده است.

در همین حال، اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا به دگرباشان جنسی اطمینان داده تا برای به رسمیت شناخته شدن روابط خانوادگی آنها در اتحادیه اروپا تلاش خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئو؛ ازدواج اولین زوج همجنسگرا در بولیوی رسما ثبت شد

ویدئو؛ حضور دو زوج همجنسگرا در مراسم ازدواج دست‌جمعی در تایوان

مرگ ناگهانی کمک خلبان چگونه مسافران پرواز را پولدار کرد؟