Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دانشمندان در تلاش برای دستیابی به مفهوم زمان در دل راکتور اتمی

مفهوم زمان
مفهوم زمان Copyright Pixabay/Canva
Copyright Pixabay/Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان با استفاده از راکتورهای اتمی در تلاش برای انجام آزمایشی هستند که می‌تواند مفهوم زمان را رازگشایی کند.

آگهی

دانشمندان در استرالیا با استفاده از راکتورهای اتمی در تلاش برای انجام آزمایشی هستند که می‌تواند از مفهوم زمان را رازگشایی کند.

آزمایش جدید بر پایه یک فرضیه فیزیکی بنا شده است که چند سال پیش توسط خوان واکارو، فیزیک‌دان در مرکز دینامیک کوانتومی دانشگاه گریفیث استرالیا، به نام «تئوری زمان کوانتومی» بیان شد.

این تئوری کوشش می‌کند تا پرده از ماهیت مفهومی به نام زمان بردارد. هرچند مفهوم زمان برای توده مردم یک چیز است، با این حال فیزیکدانان سال‌هاست بر سر مفهوم واقعی آن اختلاف نظر دارند.

در واقع گذشت زمان برای عموم تقریبا یک معنی دارد و آن اینکه زمان در یک جهت حرکت می‌کند و از گذشته به آینده امتداد می‌یابد. این امر را دانشمندان به لحاظ علمی پیکان زمان می‌نامند و حرکت بی‌بازگشت در جهت زمان را با اصطلاح حرکت از سمت آنتروپی پایین به آنتروپی بالا توضیح می‌دهند.

اکنون اما نظریه جدید می‌گوید ممکن است که خود این آنتروپی نیز ناشی از زمان باشد و نه بر عکس.

واکارو در توضیح نظریه‌اش می‌گوید اگر درخت را زمان در نظر بگیریم، آنتروپی همچون برگ‌های درخت است. وقتی برگ‌ها حرکت می‌کنند اینطور به نظر می‌رسد که درخت هم در حال حرکت است، اما باید توجه کرد که حرکت برگ‌ها خود نتیجه یک نیروی دیگر به نام باد است.

فرضیه جدید می‌گوید این باد ممکن است به وسیله تقارن معکوس زمان ساخته شده باشد. ابعاد نظریه جدید با این حال از درخت و برگ و باد پیچیده‌تر هستند چرا که در فیزیک عامل زمان، یا همان تنه درخت، سیال است و به هیچ عنوان شی‌ء‌ای ساکن محسوب نمی‌شود.

برای آزمایش این نظریه دانشمندان از راکتوری در سیدنی استرالیا استفاده کرده‌اند. آنان پس از نصب ساعت‌های اتمی در قسمت‌های مختلف یک راکتور منتظر می‌شوند تا ببینند آیا به هنگام واکنش ذرات در شرایط میکروسکوپی، زمان دچار انحنا می‌شود یا نه.

ساعت‌های اتمی به کار رفته می‌توانند تغییری در حد یک میلیاردم ثانیه را ثبت کنند.

اما چرا درون راکتور اتمی محلی مناسب برای آزمایش این تئوری است؟ دانشمندان معتقدند نوترینوها، ذرات بنیادی که از نظر الکتریکی خنثی بوده و به ندرت وارد برهمکنش می‌شوند، می‌توانند در درون راکتور واکنش دهند و باعث به وجود آمدن نقض تقارن معکوس زمان شوند.

در آزمایشی که انجام خواهد شد پژوهشگران برای شش ماه تغییرات زمان در داخل راکتور را در نظر خواهند گرفت.

هرچند اثبات این امر در صورت رخداد بسیار پیچیده و دشوار خواهد بود، با این حال دانشمندان می‌گویند در صورت موفقیت درکی کلی از مفهوم زمان می‌تواند حاصل شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت انرژی هسته‌ای به صنعت با انقلاب فناوری؛ راکتورهای کوچک چگونه کار می‌کنند؟

فرانسه پس از دهه‌ها راکتور نسل جدید در خاک کشورش می‌سازد

آمریکا: «پیشرفت تاریخی» در تولید انرژی از هم‌جوشی هسته‌ای رقم خورد