امواج گرانشی از ۱۳۰ میلیون سال پیش رصد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
امواج گرانشی از ۱۳۰ میلیون سال پیش رصد شد

اخترشناسان برای اولین بار موفق شدند امواج گرانشی ناشی از برخورد دو ستاره نوترونی را به همراه نور ناشی از این رویداد کیهانی رصد کنند.

وجود امواج گرانشی اولین بار در چارچوب نظریه نسبیت عام توسط آلبرت اینشتین پیش بینی شده بود. این امواج نوساناتی در فضا و زمان هستند. دو مفهوم فضا و زمان بنا به نظریه نسبیت عام تفکیک ناپذیرند.

امواجی که دانشمندان در روز ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) رصد کردند از برخورد دو ستاره نوترونی با چگالی بسیار بالا در ۱۳۰ میلیون سال پیش پدید آمده بود.

امکان رصد این امواج توسط «رصدخانه موج گرانشی تداخل لیزری» (LIGO) در ایالت های واشنگتن و لوئیزیانا در آمریکا فراهم شده بود. رصدخانه دیگری نیز به نام ویرگو در ایتالیا در رصد این امواج و نور برخورد دو ستاره نوترونی نقش داشت.ادو برگر، اخترشناس در دانشگاه هاروارد می گوید: «با استفاده از ویژگی های نور آشکار و فروسرخ به این نتیجه رسیدیم که حجم کل عناصر سنگینی که تنها در این رویداد [برخورد دو ستاره نوترونی] تولید شده است ۱۶ هزار بار بیشتر از حجم کره زمین است. تخمین می زنیم که از این میزان حجم حدود ده برابر حجم کره زمین تنها طلا و پلاتین است.»

ردیابی و اثبات وجود امواج گرانشی در سال ۲۰۱۶ صورت گرفت. جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷ در همین راستا به سه فیزیکدان آمریکایی برای اثبات وجود این امواج تعلق گرفت.

بیشتر بخوانید: سه دانشمند آمریکایی نوبل فیزیک را از آن خود کردند
بیشتر بخوانید: پس از کشف امواج گرانشی گام بعدی چیست؟
بیشتر بخوانید: کشف امواج گرانشی کاوش در جهان تاریک را ممکن می کند