Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

امواج گرانشی از ۱۳۰ میلیون سال پیش رصد شد

امواج گرانشی از ۱۳۰ میلیون سال پیش رصد شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

اخترشناسان برای اولین بار موفق شدند امواج گرانشی ناشی از برخورد دو ستاره نوترونی را به همراه نور ناشی از این رویداد کیهانی رصد کنند.

وجود امواج گرانشی اولین بار در چارچوب نظریه نسبیت عام توسط آلبرت اینشتین پیش بینی شده بود. این امواج نوساناتی در فضا و زمان هستند. دو مفهوم فضا و زمان بنا به نظریه نسبیت عام تفکیک ناپذیرند.

امواجی که دانشمندان در روز ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) رصد کردند از برخورد دو ستاره نوترونی با چگالی بسیار بالا در ۱۳۰ میلیون سال پیش پدید آمده بود.

امکان رصد این امواج توسط «رصدخانه موج گرانشی تداخل لیزری» (LIGO) در ایالت های واشنگتن و لوئیزیانا در آمریکا فراهم شده بود. رصدخانه دیگری نیز به نام ویرگو در ایتالیا در رصد این امواج و نور برخورد دو ستاره نوترونی نقش داشت.

Eureka! NASAspitzer</a> measuring gold forged by merging neutron stars—1st <a href="https://twitter.com/hashtag/gravitationalwaves?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#gravitationalwaves</a> event also seen in light <a href="https://t.co/ElfEXtnEee">https://t.co/ElfEXtnEee</a> <a href="https://t.co/Gmu2nVL2gD">pic.twitter.com/Gmu2nVL2gD</a></p>— LIGO (LIGO) October 17, 2017

Fusion d’étoiles à neutrons observée par LIGO</a>, <a href="https://twitter.com/ego_virgo?ref_src=twsrc%5Etfw">ego_virgo et 70 autres observatoires sur Terre et dans l’espace #OndesGravitationnellespic.twitter.com/OqhW0GsFhF

— IN2P3 Les 2 infinis (@IN2P3_CNRS) October 16, 2017

ادو برگر، اخترشناس در دانشگاه هاروارد می گوید: «با استفاده از ویژگی های نور آشکار و فروسرخ به این نتیجه رسیدیم که حجم کل عناصر سنگینی که تنها در این رویداد [برخورد دو ستاره نوترونی] تولید شده است ۱۶ هزار بار بیشتر از حجم کره زمین است. تخمین می زنیم که از این میزان حجم حدود ده برابر حجم کره زمین تنها طلا و پلاتین است.»

ردیابی و اثبات وجود امواج گرانشی در سال ۲۰۱۶ صورت گرفت. جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷ در همین راستا به سه فیزیکدان آمریکایی برای اثبات وجود این امواج تعلق گرفت.

بیشتر بخوانید: سه دانشمند آمریکایی نوبل فیزیک را از آن خود کردند
بیشتر بخوانید: پس از کشف امواج گرانشی گام بعدی چیست؟
بیشتر بخوانید: کشف امواج گرانشی کاوش در جهان تاریک را ممکن می کند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان سرانجام برای اولین بار صدای «موسیقی پس‌زمینه جهان» را شنیدند

سه دانشمند آمریکایی نوبل فیزیک را از آن خود کردند

رونمایی از فناوری‌های جدید برای شناسایی تمدن‌های بیگانه؛ آغاز عصر تازه شکار موجودات هوشمند