Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مقام اسرائیلی: آمریکا هرگز به ایران حمله نمی‌کند، باید خودمان تصمیم بگیریم

تاسیسات هسته‌ای ایران در فردو
تاسیسات هسته‌ای ایران در فردو Copyright AFP PHOTO / SATELLITE IMAGE ©2021 MAXAR TECHNOLOGIES
Copyright AFP PHOTO / SATELLITE IMAGE ©2021 MAXAR TECHNOLOGIES
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زاخی هانگبی، وزیر امور شهرک سازی اسرائیل و از متحدان نزدیک بنیامین نتانیاهو: «این احتمال وجود دارد که در آینده چاره‌ای [به جز حمله نظامی به ایران] وجود نداشته باشد.» وی ابراز امیدواری کرد که رهبران اسرائیل ایران هسته‌ای را نپذیرند.

آگهی

زاخی هانگبی، وزیر امور شهرک سازی اسرائیل و از متحدان نزدیک بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور روز سه‌شنبه اعلام کرد: «ایالات متحده آمریکا هرگز به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله نخواهد کرد؛ بنابراین اسرائیل باید تصمیم بگیرد که یا چنین حمله‌ای را به تنهایی آغاز کند یا با جمهوری اسلامی مجهز به سلاح هسته‌ای کنار بیاید.»

وی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی کان گفت: «اسرائیل مجبور خواهد شد برای رفع این خطر به‌طور مستقل عمل کند.» وی تاکید کرد که ایرانیان ثابت کرده‌اند که «توانایی بسیار محدود» برای مقابله به‌مثل با اسرائیل را دارند.

وی اضافه کرد: «این احتمال وجود دارد که در آینده چاره‌ای [به جز حمله نظامی به ایران] وجود نداشته باشد.» وی ابراز امیدواری کرد که رهبران اسرائیل ایران هسته‌ای را نپذیرند.

این مقام اسرائیلی پیش از این در آبان‌ماه گذشته نیز گفته بود که بازگشت بایدن به برجام می‌تواند منجر به جنگ بین ایران و اسرائیل شود.

این سخنان در حالی مطرح شده است که این روزها زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام شنیده می‌شود. یک مقام اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفته بود: «اتحادیه اروپا در تلاش است زمینه را به گونه‌ای فراهم کند که ایالات متحده به توافق هسته‌ای بازگشته و ایران نیز مجددا تعهدات خود را به طور کامل رعایت کند.»

از سوی دیگر آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل هفته پیش گفته بود که توافق هسته‌ای ایران به جمهوری اسلامی اجازه می‌دهد تا در سال ۲۰۳۰ میلادی با پایان یافتن توافق، به سلاح هسته‌ای دست یابد. وی تاکید کرد که دستور داده است تا برنامه‌های عملیاتی در صورت لزوم برای ضربه زدن به برنامه هسته‌ای ایران آماده باشند.

همزمان با این زمزمه‌ها، نماینده دائم ایران در سازمان انرژی اتمی امروز از نصب سانتریفیوژهای جدید در نیروگاه‌های هسته‌ای نطنز و فردو خبر داد. کاظم قریب آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که نصب سانتریفیوژهای بیشتری در نیروگاه‌های ایران در برنامه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکره بلینکن با همتایان اروپایی‌؛ بحث بر سر «رویکردی متحد» در قبال ایران

رئیس کمیته روابط خارجی و دفاع کنست: ارتش اسرائیل باید آماده اقدام نظامی علیه ایران باشد

اکسیوس: شش کارگروه امنیتی و اطلاعاتی اسرائيل بر اقدامات جمهوری اسلامی متمرکز شدند