مذاکره بلینکن با همتایان اروپایی‌؛ بحث بر سر «رویکردی متحد» در قبال ایران

وزرای خارجه آلمان، فرانسه، بریتانیا و آمریکا
وزرای خارجه آلمان، فرانسه، بریتانیا و آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه فرانسه می‌گوید گفتگوهایی «عمیق و مهم» درباره ایران انجام شد.

آگهی

وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا روز جمعه به طور مجازی با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود درباره رابطه اتحادیه اروپا با واشنگتن و پرونده هسته ای ایران گفتگو کردند. 

در بیانیه مشترک ژان ایو لودریان، هایکو ماس، دومینیک راب و آنتونی بلینکن که پس از تماس ویدئویی روز جمعه منتشر شد آمده است که همه طرف ها بر سر «احیای» روابط دو سوی اقیانوس اطلس تفاهم دارند. گفتگوهای روز جمعه اولین مذاکرات جدی وزرای خارجه سه کشور اروپایی با آنتونی بلینکن از زمان آغاز به کار جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا بود. 

پاریس، برلین، لندن و واشنگتن همچنین در بیانیه مشترک خود از عزم مشترک خود برای همکاری با یکدیگر برای رویارویی با «چالش های جهانی» سخن گفته اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر خارجه فرانسه: مذاکرات درباره ایران عمیق و مهم بود

در بیانیه مشترک وزرای خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی آمده که موضوع برنامه هسته ای ایران یکی از محورهای مذاکرات آنها با یکدیگر بوده است. به گفته دومینیک راب در جریان گفتگوهای روز جمعه از اتخاذ «رویکردی متحد» برای رسیدگی به «نگرانی های مشترک» در مورد برنامه هسته ای ایران سخن گفته شد. 

ژان ایو لودریان نیز در صفحه توئیترش نوشت که گفتگوهایی «عمیق و مهم» درباره ایران انجام شد تا همه طرف ها همراه با یکدیگر با «چالش هسته ای و امنیت منطقه ای» برخورد کنند. 

بحران همه گیری بیماری «کووید ۱۹»، روابط با چین و روسیه و سیاست اقلیمی در سطح جهان از دیگر موضوعات مورد بحث بین وزرای خارجه ایالات متحده و سه کشور اروپایی بود. 

آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از توافق هسته ای با ایران که در دوره زمامداری باراک اوباما به دست آمده بود خارج شد. تصمیمی که به تدریج منجر به کاهش سطح پایبندی ایران به برجام شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقام اسرائیلی: آمریکا هرگز به ایران حمله نمی‌کند، باید خودمان تصمیم بگیریم

افزایش قدرت جناح‌های طرفدار سلاح هسته‌ای در ایران؛ دیپلمات‌های غربی نگرانند

سه کشور اروپایی در انتقاد از پیشرفت در برنامه هسته‌ای ایران بیانیه مشترک صادر کردند