کودتا در میانمار؛ نظامیان آنگ سان سوچی را بازداشت کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
آنگ سان سوچی به همراه یکی از رهبران نظامی میانمار
آنگ سان سوچی به همراه یکی از رهبران نظامی میانمار   -   کپی رایت  AP

ارتش میانمار ساعتی پس از بازداشت آنگ سان سوچی و چند تن دیگر از رهبران حزب حاکم، کودتا کرد.

ارتش میانمار روز دوشنبه یکم فوریه (‍۱۳ بهمن)، با انتشار بیانیه‌ای با اعلام حکومت نظامی در کشور گفته است که کنترل کشور را به مدت یک سال در دست می‌گیرد و در حال حاضر قدرت به مین آنگ هلینگ، فرمانده کل ارتش منتقل شده است.

یگان‌هایی از ارتش میانمار در نخستین ساعات بامداد این روز به جز آنگ سان سوچی، چند تن دیگر از رهبران حزب اتحادیه ملی از جمله وین مینت، رئیس جمهوری و چند سروزیر ایالتی را بازداشت کرده بودند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حزب اتحادیه ملی دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل ۱۹۹۱، در انتخابات آبان ماه گذشته با کسب حدود ۸۳ درصد آرا در انتخابات پارلمانی میانمار به پیروزی رسید، اما ارتش با ادعای تقلب در انتخابات، آن را مخدوش دانسته بود. بر پایه قانون اساسی میانمار، بخشی از کرسی‌های مجلس و سه سمت وزارتی در کابینه به ارتش تعلق دارد.

روز دوشنبه قرار بود نمایندگان برگزیده دوره جدید کار خود را آغاز کنند، اما ارتش میانمار پیش از آن، خواستار تعویق بازگشایی مجلس شده بود.

ارتش موضوع ادعای خود مبنی بر بروز تقلب و مخدوش بودن نتایج انتخابات اخیر را در قالب شکایتی به کمیسیون انتخابات ارائه داده، اما کمیسیون آن شکایت را رد کرده بود. سخنگوی ارتش میانمار پیش از این بدون اشاره به نام «کودتا» گفته بود که به دلیل رد این شکایت علیه دولت «اقدام» خواهد کرد.

آنگ سان سوچی عملا رئیس دولت میانمار است و مقامی هم‌ارز نخست وزیر دارد.