کرونا در اروپا؛ وخامت شرایط در پرتغال و ممنوعیت تظاهرات ضد قرنطینه در بلژیک و اتریش

پلیس در بلژیک
پلیس در بلژیک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شیوع گسترده کرونا در حالی در اروپا ادامه دارد که پرتغال به دلیل ازدیاد موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ وارد شرایط اضطراری شده است و مقامات انتظامی و امنیتی دو کشور بلژیک و اتریش نیز هرگونه تظاهرات ضد قرنطینه را ممنوع اعلام کرده‌اند.

آگهی

شیوع گسترده کرونا در حالی در اروپا ادامه دارد که پرتغال به دلیل ازدیاد موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ وارد شرایط اضطراری شده است و مقامات انتظامی و امنیتی دو کشور بلژیک و اتریش نیز هرگونه تظاهرات ضد قرنطینه را ممنوع اعلام کرده‌اند.

سباستین کورتز، صدراعظم اتریش، روز یکشنبه ۱۲ بهمن (۳۱ ژانویه) گفت این کشور آن دسته از بیماران پرتغالی را که به اتاق مراقبت‌های ویژه نیاز دارند پذیرش خواهد کرد.

کریستوف سزویلونگ، سخنوی ارتش آلمان، نیز گفته است این نیرو برای مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا کمک‌های پزشکی و کادر درمانی به پرتغال اعزام خواهد کرد.

بر اساس آمارها در پرتغال تا کنون ۱۲ هزار تن جان خود را بر اثر بیماری کووید-۱۹ از دست داده‌اند و این کشور یکی از بدترین سرانه‌های آلودگی به ویروس کرونا را در جهان داراست.

از سوی دیگر در بروکسل، پایتخت بلژیک، پلیس روز یکشنبه بیش از ۲۰۰ نفر را که قصد داشتند علیه سیاست قرنطینه دست به تظاهرات بزنند بازداشت کرد.

این در حالی است که ده‌ها معترض به اقدامات دولت در زمینه کرونا در نقطه‌ای دیگر از بروکسل تجمع کردند.

در وین، پایتخت اتریش، نیز هزاران معترض با پلیس ضد شورش درگیر شدند. پیشتر یک حزب راست افراطی این کشور از هوادارانش خواسته بود علیه سیاست قرنطینه دولتی دست به تظاهرات بزنند.

پلیس اتریش پیشتر برگزاری تظاهرات را به دلیل نکات بهداشتی مرتبط با بیماری کووید-۱۹ ممنوع اعلام کرده بود.

اتریش از روز ۲۶ دسامبر گذشته سومین قرنطینه سراسری خود را اعمال کرده است. مغازه‌های غیرضروری در این کشور تعطیل هستند و بسیاری از مشاغل هنوز اجازه بازگشایی ندارند، امری که باعث بروز نارضایی در شماری از شهروندان آسیب‌دیده از بحران اقتصادی شده است.

این نارضایتی‌ها در دیگر کشورهای اروپایی نیز دیده شده است. در مجارستان نیز صدها تن در بوداپست، پایتخت، در اعتراض به تعطیلی اجباری موسسات دست به تظاهرات زده‌اند.

اقدامات دولت مجارستان که شامل تعطیلی مدارس، کافه‌ها، رستوران‌ها و همچنین وضع مقررات آمد و شد شبانه است خشم شماری از صاحبات مشاغل را برانگیخته است. ۱۰۰ رستوران گفته‌اند قصد دارند مجددا درهای خود را به روی مشتریان باز کنند و دستورات دولتی را نادیده بگیرند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تام مور، کهنه ‌سرباز «الهام‌بخش» بریتانیا در پی ابتلا به کرونا درگذشت

تظاهرات مخالفان محدودیت‌های کرونایی در پایتخت آلمان

وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره گسترش دامنه تحریم‌های ایران به توافق رسیدند