Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون: بریتانیا متحدش را انتخاب کند، دوستی نصفه ‌نیمه نداریم

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه
امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

او همچنین گفت به نظر می‌رسد واکسن آکسفورد برای افراد بالای ۶۵ سال «تقریبا بی‌اثر» است، هر چند برای این ادعا ارقام یا اطلاعاتی رسمی ندارد.

آگهی

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید دولت بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، اکنون و پس از برکسیت باید تصمیم بگیرد که متحدانش چه کسانی هستند و در همین ارتباط مفهومی تحت عنوان «دوستی نصفه‌نیمه» نداریم.

آقای ماکرون که در مصاحبه با شماری از رسانه‌های بریتانیایی شرکت کرده بود گفت: «بریتانیا چه سیاستی را می‌خواهد برگزیند؟ این کشور نمی‌تواند در آن واحد هم بهترین متحد آمریکا باشد، هم بهترین متحد اتحادیه اروپا، هم یک سنگاپور جدید. به این خاطر باید یک مدل را انتخاب کند.»

رئیس‌جمهور فرانسه افزود: «اگر بریتانیا می‌خواهد یک سیاست فراآتلانتیکی [شامل اتحاد با آمریک] را در دستور کار قرار دهد، آن‌گاه ما [در اتحادیه اروپا] نیاز به توضیح خواهیم داشت چرا که در زمینه قوانین و نحوه دسترسی به بازارها متفاوت هستیم.»

روابط فرانسه و بریتانیا در ماه‌های گذشته به دلیل توافق بر سر بندهای برکسیت و همچنین قرارداد تجاری پسابرکسیت دچار فراز و نشیب بوده و طرفین درباره چگونگی ادامه روابط اتحادیه اروپا- بریتانیا دچار اختلاف نظر بوده‌اند.

آقای ماکرون با انتقاد مجدد از طرح برکسیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت: «همانطور که قبلا گفتم فکر می‌کنم برکسیت یک اشتباه بود. من به حاکمیت مردم بریتانیا احترام می‌گذارم، مردم رای دادند و این کار باید انجام می‌شد اما این مسئله بر اساس دروغ‌های بسیاری بنا شده بود که می‌بینیم اکنون کارها را از بسیاری جهات دشوارتر کرده است.»

اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه در شرایطی بیان می‌شود که مسئله واکسن کرونای تولید آکسفورد- آسترازنکا نیز به مجوعه اختلافات با بریتانیا اضافه شده است.

فرانسه در قالب اتحادیه اروپا مقدار زیادی از این واکسن را پیشتر خریداری کرده بود، اما اکنون این گروه بریتانیایی-سوئدی می‌گوید نمی‌تواند به کل قرارداد خود عمل کند.

رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه خود این شرکت را به «عدم شفافیت» متهم کرد. او همچنین گفت به نظر می‌رسد واکسن آکسفورد برای افراد بالای ۶۵ سال «تقریبا بی‌اثر» است، هر چند برای این ادعا ارقام یا اطلاعاتی رسمی ندارد.

پیشتر مقامات آلمانی نیز توصیه کرده بودند استفاده از این واکسن به افراد زیر ۶۵ سال محدود شود. این در حالی است که سازندگان واکسن و مسئولان وزارت بهداشت بریتانیا از کارآیی آن در تمامی گروه‌های سنی دفاع کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین روز اتحادیه اروپا بدون بریتانیا؛ تردیدها، سردرگمی، بیم و امید

پدر نخست وزیر بریتانیا: منتظر دریافت پاسپورت فرانسوی هستم

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است