با انتخاب نخست‌وزیر ۴۳ ساله در استونی قدرت به دست زنان افتاد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو   -  Copyright  AFP

نخستین نخست‌وزیر زن در استونی بر سکوی قدرت تکیه داد. کایا کالاس ۴۳ ساله رهبر حزب «اصلاحات» با رای روز دوشنبه ۲۵ ژانویه پارلمان این کشور توانست به عنوان نخست‌وزیر دولت ائتلافی قدرت را به دست بگیرد.

با انتخاب خانم کالاس این کشور در سطح رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیری از سوی زنان اداره می‌شود.

در حال حاضر کرستی کالیولاید، در سمت رئیس جمهوری این کشور مشغول به فعالیت است.

خانم کالاس دختر سیم کالاس نخست‌وزیر پیشین استونی است. او پیش از این نماینده پارلمان بود.

پدر خانم کالاس در فاصله نوامبر ۱۹۹۵ تا نوامبر ۱۹۹۶ وزیر امور خارجه و از ژانویه ۲۰۰۲ تا آوریل ۲۰۰۳ در سمت نخست‌وزیر استونی مشغول فعالیت بوده است.

ائتلاف با نخست‌وزیر مستعفی استونی

خانم کالاس روز دوشنبه توانست برای تشکیل یک دولت ائتلافی با حزب میانه استونی به ریاست یوری راتاس از پارلمان این کشور رای مساعد بگیرد.

AFP
در کنار رهبر حزب میانه استونیAFP

او در سخنرانی‌اش در پارلمان این کشور گفت: « در لوای حکومت قانون هیچ تصمیمی مبتنی بر پول کثیف اتخاذ نمی‌شود. اگر ما جلوی این کار را نگیریم نه تنها یک حزب دولت بلکه اعتماد شهروندان به دولت از بین می‌رود.»

فساد مالی و ماجرای برکناری نخست‌وزیر پیشین

یوری راتاس، نخست‌وزیر پیشین استونی به دنبال آغاز تحقیق دادگستری این کشور درباره پرونده فساد مالی «حزب میانه»، جریان سیاسی نزدیک به او از قدرت کناره‌گیری و استعفا کرد.

استعفای نخست‌وزیر پیشین استونی موجب انحلال دولت ائتلافی میانه-راست در این کشور شد.

خانم کالاس در دوره‌ای که اغلب کشورها با قرنطینه‌های طولانی برای عبور از وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا مواجه هستند وعده داده که بتواند به شکلی تعادل را میان بازگشایی اقتصاد و بازار و حفظ سلامت مردم ایجاد کند.