استیضاح ترامپ؛ جلسات «محاکمه» رئیس‌جمهوری سابق در سنا ۲۱ بهمن آغاز می‌شود

ارجاع طرح استیضاح دونالد ترامپ به مجلس سنا
ارجاع طرح استیضاح دونالد ترامپ به مجلس سنا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ نه تنها اولین رئیس‌جمهوری آمریکا خواهد بود که دو بار در مجلس سنا «محاکمه» شده است بلکه اولین رئیس‌جمهوری این کشور نیز خواهد بود که پس از پایان دوره مسئولیتش در مجلس سنا «محاکمه» می‌شود.

آگهی

طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده آمریکا دوشنبه شب از مجلس نمایندگان به مجلس سنای آمریکا ارجاع شد.

مجلس نمایندگان روز ۱۳ ژانویه (۲۴ دی) با ۲۳۲ رای موافق در برابر ۱۹۷ رای مخالف طرح استیضاح دونالد ترامپ را به دلیل «تحریک به شورش» تصویب کرده بود. این طرح یک هفته پس از یورش هواداران رئیس جمهوری وقت ایالات متحده به ساختمان کنگره آمریکا به تصویب رسید. هر چند دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در این فاصله به پایان رسیده اما مجلس سنا قرار است روز سه شنبه به طور رسمی او را برای روند رسیدگی به طرح استیضاح که مشابه «محاکمه» خواهد بود فرابخواند.

جلسات «محاکمه» رئیس جمهوری پیشین آمریکا البته قرار است با حضور وکلای او و در غیاب شخص وی از روز ۹ فوریه (۲۱ بهمن) آغاز شود. در جریان بررسی طرح استیضاح در مجلس سنا گروهی از اعضای مجلس نمایندگان که به از آنها به عنوان «مدیران استیضاح» یاد می شود برای طرح اتهام رئیس جمهوری پیشین در مجلس سنا حاضر خواهند شد. این گروه از اعضای مجلس نمایندگان در واقع در روند «محاکمه» دونالد ترامپ نقشی مشابه دادستان ها ایفا خواهند کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ریاست جلسات رسیدگی به استیضاح در سنا برعهده چی کسی خواهد بود؟

AP Photo
پاتریک لیهی، باسابقه‌ترین سناتور دموکراتAP Photo

مطابق متن قانون اساسی ایالات متحده آمریکا ریاست جلسات محاکمه رئیس جمهوری در مجلس سنا برعهده رئیس دیوان عالی خواهد بود. اما با توجه به پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ قرار است ریاست این جلسات را به جای جان رابرتز، رئیس دیوان عالی پاتریک لیهی، رئیس موقت مجلس سنا برعهده بگیرد. کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا بنا به قانون اساسی رئیس مجلس سنا است اما دموکرات ها احتمالا به دلیل روند سیاسی و وقت گیر رسیدگی به طرح استیضاح ترجیح داده اند تا ریاست جلسات «محاکمه» دونالد ترامپ را به پاتریک لیهی، باسابقه ترین سناتور حزب اکثریت (دموکرات) و رئیس موقت مجلس سنا بسپارند.

اعضای مجلس سنا قرار است روز ۹ فوریه به عنوان اعضای هیات منصفه در جریان «محاکمه» دونالد ترامپ سوگند یاد کنند. دونالد ترامپ در صورت رای موافق ۶۷ سناتور (دو سوم کل اعضای سنا) به اتهام «تحریک به شورش» متخلف شناخته خواهد شد. دموکرات ها هم اکنون ۵۰ کرسی مجلس سنا را در اختیار دارند و به این ترتیب به همراهی ۱۷ سناتور جمهوریخواه برای محکومیت دونالد ترامپ نیاز خواهند داشت.

چه شواهدی علیه ترامپ مطرح خواهد شد؟

دونالد ترامپ نه تنها اولین رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که دو بار در مجلس سنا «محاکمه» شده است بلکه اولین رئیس جمهوری این کشور نیز خواهد بود که پس از پایان دوره مسئولیتش در مجلس سنا «محاکمه» می شود.

در جریان یورش هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره پنج نفر کشته شدند. انتظار می رود که «مدیران استیضاح» در جریان جلسات «محاکمه» دونالد ترامپ سخنان او در جمع هوادارانش پیش از حمله به ساختمان کنگره را به عنوان مدرکی دال بر نقش او در «تحریک به شورش» مطرح کنند. آنها احتمالا به ادعاهای رئیس جمهوری پیشین مبنی بر وقوع «تقلب» در انتخابات ریاست جمهوری روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) نیز اشاره خواهند کرد.

طرح استیضاح دونالد ترامپ در حالی به مجلس سنا ارجاع شد که جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا روز دوشنبه برای اولین بار به طور علنی از برگزاری جلسات «محاکمه» دونالد ترامپ دفاع کرد. تعیین روز ۹ فوریه به عنوان زمان آغاز رسیدگی به طرح استیضاح در مجلس سنا با موافقت رهبران هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در این مجلس به دست آمد. به این ترتیب وکلای دونالد ترامپ تا آن زمان برای تهیه لایحه دفاعیه او فرصت خواهند داشت و دموکرات ها نیز می توانند صلاحیت تعداد بیشتری از اعضای دولت جو بایدن را در مجلس سنا تائید کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اخراج نماینده حامی ترامپ از دو کمیته مجلس نمایندگان آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا برای دومین بار طرح استیضاح ترامپ را تصویب کرد

دادگاه نیویورک ترامپ را در پرونده تخلف مالی ۳۶۴ میلیون دلار جریمه کرد