Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جو بایدن مذاکره کننده ارشد ترامپ در امور افغانستان را در سمت خود حفظ خواهد کرد

David Karp
David Karp Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگرچه معمولا هر دولتی در آمریکا بر سر کار آمده، افراد جدیدی را برای پست‌های مهم، به‌ویژه در حوزه سیاست خارجی بر مسند امور گذاشته، اما حفظ مذاکره کنندۀ کنونی گفتگوهای صلح افغانستان، به معنای پایبندی دولت بایدن به توافق صلح واشنگتن و طالبان است.

آگهی

دولت بایدن قصد دارد زلمی خلیلزاد، نماینده عالی رئیس جمهور پیشین آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان را فعلاً در سمت خود حفظ کند. این خبر روز شنبه از سوی سه منبع آگاه اعلام شد.

از نظر تحلیلگران، اگرچه معمولا هر دولتی که در ایالات متحده بر سر کار آمده، افراد جدیدی را برای پست‌های حساس، به‌ویژه در حوزه سیاست خارجی بر مسند امور گذاشته، اما حفظ مذاکره کنندۀ کنونی گفتگوهای صلح افغانستان، به معنای پایبندی دولت جو بایدن به توافقنامۀ صلحی است که میان این کشور و گروه طالبان امضا شده است.

به این ترتیب آقای خلیلزاد و تیمش دست‌کم تا زمانی که دولت جدید به بررسی دقیق این توافق و پیشرفت‌های حاصل شده در چهارچوب آن بپردازند، به ماموریت خود ادامه خواهد داد.

بیش از دو سال است که زلمی خلیلزاد با دستور دونالد ترامپ پیگیر گفتگوهای صلح افغانستان با هدف پایان دادن به دو دهه جنگ و درگیری در این کشور است. این دیپلمات کارکشته که سابقۀ فعالیت به عنوان سفیر آمریکا در افغانستان، عراق و سازمان ملل را نیز دارد، در این مدت گاه با مقامات دولت افغانستان دچار اختلافات جدی شده؛ به‌ویژه آنکه کابل او را در ابتدای این ماموریت، فردی طرفدار طالبان می‌دانست.

آنتونی بلینکن، گزینۀ پیشنهادی جو بایدن برای پست وزیر خارجه آمریکا نیز در جریان جلسه بررسی صلاحیتش در کمیته روابط خارجی سنا، اگرچه بار دیگر تعهد بایدن را برای پایان دادن به جنگ افغانستان تکرار کرد، اما افزود که هنوز از جزئیات توافق صلح طالبان و واشنگتن آگاه نیست.

او درباره مذاکرات صلح افغانستان گفت: «ما باید موضوعاتی را که مورد مذاکره قرار گرفته، با دقت بررسی کنیم. من هنوز در جریان جزئیات آن قرار نگرفته‌ام؛ به‌ویژه درباره توافقنامه‌ای که در اولین گام میان ایالات متحده و طالبان منعقد شده؛ تا بفهمم چه تعهداتی توسط طالبان انجام شده یا انجام نشده است. سپس باید ببینم آنها در مذاکرات خود با دولت افغانستان به کجا رسیده‌اند.»

یکی از اولین چالش‌هایی که دولت بایدن باید برای آن راه حلی پیدا کند، مسأله خروج سربازان آمریکایی از افغانستان است. در توافقنامه دولت ترامپ و طالبان اعلام شده است که همه نیروهای ایالات متحده و ناتو باید این کشور را تا ماه مه ترک کنند و این مسأله با خواست بایدن و تیم سیاست خارجی او که خواستار حفظ بخشی از نیروهای امریکایی در افغانستان هستند، در تضاد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلینکن در دیدار با خلیلزاد: آتش‌بس دائمی و توافقی پایدار در افغانستان

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد