فاوچی: از اینکه در برابر ترامپ قرار بگیرم هیچ لذتی نمی‌بردم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -   کپی رایت  Alex Brandon

آنتونی فاوچی را در ایالات متحده با نام کووید-۱۹ می‌شناسند. تا پیش از این ظهور ویروس کرونا کمتر نامی از او در رسانه‌های ایالات متحده و جهان مطرح بود. او حالا در مقام مشاور ارشد امور مرتبط با کرونا با جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا و کابینه‌اش همکاری دارد.

در نخستین روز حضور او در پشت تریبون خبری کاخ سفید، خبرنگاران از او درباره تفاوت فعالیت در دوره دونالد ترامپ و جو بایدن پرسیدند.

خبرنگاری از آقای فاوچی پرسید: « شما امروز چند بار به شوخی اشاره کردید که سخنگوی این موضوع بودن در دولت قبلی و کنونی چقدر متفاوت بوده است. می‌شود برایمان بگویید چقدر احساس آزادی می‌کنید و چقدر اصلا وضعیت متفاوت شده؟»

درباره تفاوت دوره ترامپ و بایدن شوخی نمی‌کردم

این پزشک ارشد بیماری‌های عفونی در حالی که لبخند به صورت داشت گفت: «شما می‌گویید من شوخی می‌کردم ولی راستش را بخواهید اصلا شوخی نمی‌کردم، کاملا جدی بودم.»

او همچنین افزود: «کاملا واضح است که [در دولت گذشته] مواردی گفته شده، چه موضوع هیدروکسی کلروکین و موارد که ناخوشایند بود چرا که بر واقعیت علمی مبتنی نبود. می‌توانم به شما بگویم که از قرار گرفتن در برابر رئیس‌جمهوری و تکذیب [سخن] او هیچ لذتی نمی‌بردم. در ضمن اینطور نبود که فکر کنید می‌توانید حرفی بزنید و ‌آن حرف تبعاتی در پی نداشته باشد »

«حسادت» ترامپ به فاوچی

آقای ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده مدتی پیش درباره محبوبیت آقای فاوچی گفته بود: «هیچکس من را دوست ندارد. دکتر فاوچی از میزان بالای مقبولیت و اعتبار برخوردار است،‌ پس چرا من و دولت نباید این مقبولیت را داشته باشیم؟»

خبرنگار در ادامه با شوخی و خنده از او پرسید، به نظر می‌رسید شما چندماهی و برای مدتی اخراج شده بودید، حالا حس می‌کنید که بازگشته‌اید؟ و آقای فاوچی چنین پاسخ داد: «اینطور فکر می‌کنم».

AP Photo
کپی‌رایتAP Photo

«با مردم شفاف و صریح خواهیم بود»

آقای فاوچی مانند همیشه با تاکید بر علمی بودن تمامی اقدامات درباره مواجهه با ویروس کرونا گفت: «یکی از کارهایی که ما قصد انجام آن را داریم این است که در صورت بروز اشتباه [با مردم] کاملا شفاف و صادق باشیم.»

آقای فاوچی همچنین اعلام کرد که این «رهایی‌بخش» است که در نبود ترس از واکنش‌های دونالد ترامپ می‌تواند بر «علم و شواهد علمی» تمرکز کند.