زنی به اتهام توهین به پادشاه تایلند به ۴۳ زندان محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
آنچان زنی که به بیش از ۴ دهه زندان به اتهام توهین به پادشاه محکوم شده است
آنچان زنی که به بیش از ۴ دهه زندان به اتهام توهین به پادشاه محکوم شده است   -   کپی رایت  AP/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

وکلای یک کارمند سابق دولت تایلند می گویند موکلشان به حکم بی سابقه ۴۳ سال و ۶ ماه زندان به اتهام توهین و بدنام کردن سلطنت محکوم شده است.

گروه وکلای تایلندی این زن می گویند دادگاه کیفری بانکوک این زن را به اتهام ارسال کلیپ های صوتی به فیس بوک و یوتیوب با اظهار نظرهایی که منتقد پادشاهی است، در ۲۹ مورد به دلیل نقض قانون اساسی مقصرشناخته است. وکلا می گویند حکم اولیه ۸۷ سال بود که بدلیل اعتراف این زن متهم به نصف کاهش پیداکرد.

رسانه های تایلندی نام این زن مخالف پادشاهی را «انچان» عنوان کرده اند اما نام خانوادگی او هنوز منتشرنشده است. این حکم در حالی صادرمی شود که اعتراضات به سیستم پادشاهی در جریان است و صدها تن از معترضان همچنان در خیابان هستند.

سونای فاسوک، محقق ارشد گروه دیده بان حقوق بشر، می گوید: «حکم دادگاه امروز تکان دهنده است و نشان می دهد که نه تنها انتقادات از سلطنت قابل تحمل نیست، بلکه به مخالفان به اشد مجازات محکوم می شوند.»

طبق قوانین تایلند توهین و بدنام کردن پادشاه بین سه تا ۱۵ سال حبس برای افراد در پی دارد. انتقادات و اعتراض به قدرت بی شائبه پادشاه تایلند در شش ماهه گذشته بی سابقه است. مخالفان می گویند در ظاهر پادشاه قدرت سیاسی ندارد ولی در اصل اوست که تصمیم های نهایی را می گیرد و از منابع و ثروت تایلند به نفع خود و خانواده اش سوء استفاده می کند.

دیده بان حقوق بشر می گوید اعمال حکم ۴۳ سال زندان برای این مخالف تایلندی درواقع برای زهر چشم گرفتن از دیگر معترضان و مخالفان پادشاه است.

زمانی که واجیرالونگکورن، پادشاه کنونی، در سال ۲۰۱۶ جانشین پدرخود شد اعلام کرد که از اجرای ماده ۱۱۲ قانون اساسی، قانونی که به حبس افرادی می انجامد که باعث بدنامی و توهین به پادشاهی هستند، صرفنظر می کند اما در سال گذشته میلادی با آغاز اعتراضات علیه پادشاهی در این کشور، دولت این قانون را از نو به جریان انداخت.