هفته سیاه کوهنوردان؛ امدادگران جسد الکس گلدفرب را در راه صعود به برودپیک پیدا کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
عکس تزئینی از ارتفاعات همیالیا در راه صعود به اورست
عکس تزئینی از ارتفاعات همیالیا در راه صعود به اورست   -   کپی رایت  Tashi Tsering/Xinhua

الکس گلدفراب، کوهنورد حرفه ای آمریکایی-روس در جریان صعود به یکی از بیست قله مرتفع جهان در پاکستان جان باخت.

شرکت حامی مالی الکس گلدفراب می گوید به او توصیه کرده بدلیل سرما و بوران شدید، صعود به قله برودپیک در ارتفاعات کاراکورام منطقه گاشربروم را متوقف کند اما این کوهنورد قبول نکرد.

قله برودپیک با ۸۰۵۱ متر ارتفاع دوازدهمین قله بلند جهان محسوب می شود. اسلو پینتر،  از مسئولان برنامه‌ریزی صعود به قله برودپیک در زمستان می گوید او و همکارانش در غم از دست دادن کوهنوردی بزرگ و دوستی صمیمی سوگوار هستند.

بالگردها موفق شدند پیکر الکس گلدفرب را در نزدیکی قله پاستوره پس از ۵ روز پیدا کنند.

به نظر می رسد این کوهنورد دچار سقوط ناگهانی از ارتفاعات شده است.

برای کوهنوردان حرفه ای و عاشقان طبیعت این هفته بسیار دردناک بود چرا که به جز الکس گلدفرب، سرجیو مینگوته اسپانیایی و ۱۰ کوهنورد نپالی در صعود زمستانی به قله کی ۲ در اثر بوران و سرما جان باختند. در این هفته در ارتفاعات کی ۲ و برود پیک پاکستان وزش باد در برخی از مناطق به ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می رسید و دمای هوا نیز در قله های بالای ۸ هزار متر، منفی ۶۰ درجه سانتی گراد گزارش شد.

گلدفرب با دوست و همراه همیشگی اش زلتان اسلانکوی مجار، قصد صعود دو نفره بدون اسپانسر به گلدفرب را داشتند. آنها در این صعود از اکسیژن استفاده نمی کردند.

در میانه راه با توجه به وخامت شرایط آب و هوایی، زلتان اسلانکو با تجربه تصمیم می گیرد تا صعود را متوقف کرده و به پناهگاه بازگردد و با وجود اصرار فراوان نمی تواند دوست خود را قانع کند.

برودپیک در میان ۱۴ قله جهان است که بالای ۸ هزار متر ارتفاع دارد.

صعود زمستانی به قله های بالای ۷۵۰۰ متر بسیار خطرناک است و برای کوهنوردان جزو چالش های مهم دوران حرفه ای قرارمی گیرد. الکس گلدفرب از شنبه گذشته ناپدید شده بود و نهایتا امدادگران پاکستانی موفق شدند پس از بهترشدن هوا با بالگرد پیکر او را پیدا کنند.