Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مرگ دوندگان فوق ماراتن چین؛ تنها بازمانده چگونه جان سالم به در برد؟

مرگ ۲۱ دونده استقامت در ماراتن کوهستانی چین
مرگ ۲۱ دونده استقامت در ماراتن کوهستانی چین Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اداره هوشناسی استان گانسو یک روز پیش از شروع مسابقه نسبت به رگبارهای شدید، تگرگ، وزش بادهای شدید و رعد و برق در ارتفاعات این منطقه هشدار داده بود.

آگهی

بیست و یک دونده استقامت که روز شنبه در ماراتن کوهستانی چین شرکت کرده بودند در پی بروز ناگهانی طوفان و افت شدید دما بر اثر یخ‌زدگی جان باختند.

این حادثه در جریان یک مسابقه فوق‌ماراتن ۱۰۰ کیلومتری روی داد که بیش از ۱۷۰ دونده در آن شرکت کرده بودند. دوندگان این مسابقه فوق استقامت کوهستانی حرکت خود را از پارک ملی منطقه جینگ‌تای در استان گانسو آغاز کرده بودند اما پس از طی ۳۰ کیلومتر از مسافت تعیین شده دچار حادثه شدند.

پس از وقوع حادثه که خبر آن روز یکشنبه به تایید مقامات چینی رسید هزاران نیروی امدادی برای کمک به مجروحان و یافتن قربانیان به منطقه اعزام شدند.

این حادثه در حالی روی داده که گفته می‌شود برگزارکنندگان هشدارهای هواشناسی درباره ناپایدار بودن شرایط جوی را نادیده گرفته بودند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد که اداره هوشناسی استان گانسو روز جمعه یک روز پیش از شروع مسابقه نسبت به بارش رگبارهای شدید، تگرگ، وزش باد شدید و ناگهانی و رعد و برق در ارتفاعات این منطقه هشدار داده بود.

رسانه‌های محلی در گزارشی اعلام کرده‌اند که مقامات استانی تیمی تحقیقاتی را برای بررسی علل بروز این فاجعه به محل اعزام کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی به این موضوع پرداخته و سخنان یکی از بازماندگان حاثه را که رسانه‌ها پیش‌تر از مفقود شدن وی خبر داده بودند، منعکس کرده است.

ژانگ شیائوتائو از دوندگان گروه پیشتاز مسابقه بود که ناگهان بر اثر وزش طوفان شدید، بارش باران و تگرک و افت شدید دما دچار حادثه شد.

به گزارش رویترز، از میان دوازده پیشرو،‌ ژانگ تنها دونده‌ای بود که از فاجعه روز شنبه در ارتفاعات مشرف به رودخانه زرد در شمال غربی چین جان سالم به در برد.

این دونده پس از بهبودی نسبی گفت که هنگام حادثه در حالی که بیهوش بوده توسط یک چوپان نجات یافته است.

او یک روز پس از حادثه با انتشار پستی در میکروبلاگ چینیِ «ویبو» که کارکردی شبیه توییتر دارد نوشت: «دکمه SOS را روی ردیاب GPS خود فشار دادم و سپس از هوش رفتم.»

ژانگ در ادامه یادآور شد که حدود یکی دو ساعت در کوهستان بیهوش بوده تا اینکه چوپانی هنگام عبور متوجه وی می‌‌شود و او را به جای امنی در یک غار می‌برد.

دونده چینی سپس می‌گوید که چوپان برای گرم کردن وی آتش برافروخته و او را در لحافی پیچیده است تا اینکه حدود یک ساعت بعد به هوش آمده است.

ژانگ ضمن سپاس و تشکر از چوپان می‌گوید زندگی خود را مدیون اوست زیر اگر کمک چوپان را دریافت نمی‌کرد هنوز در محل حادثه افتاده بود و کسی از وی خبری نداشت.

از ۱۷۲ دونده شرکت کننده در مسابقه دو استقامت کوهستانی ۱۵۱ نفر زنده ماندند و ژانگ تنها بازمانده دوندگان پیشرو است که آخرین آنها صبح یکشنبه جان باخت.

آگهی

مسئولان شهر «بایین» در استان گانسو که قربانیان زیادی در این حادثه دادند روز یکشنبه در جریان یک کنفرانس خبری عذرخواهی کردند و خود را مقصر و مستحق سرزنش دانستند.

خبرگزاری شین‌هوا در گزارشی اعلام کرده که برگزارکنندگان دو ساعت پس از آنکه دوندگان به دلیل شرایط جوی با ارسال پیام‌هایی در گروه‌های موبایلی تقاضای کمک کرده‌ بودند، مسابقه را راس ساعت ۱۴ متوقف کردند.

این در حالیست که برخی دوندگان می‌گویند بدون دریافت پیامی مبنی بر توقف مسابقه به مسیر ادامه داده و دچار حادثه شدند.

شین‌هوا همچنین در گزارش خود آورده است که به همراه داشتن تجهیزات محافظتی نظیر کاپشن‌های گرم در فهرست لوازم مورد نیاز از سوی برگزارکنندگان به ورزشکاران توصیه شده اما داشتن آنها الزامی نبود.

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکار طوفان با هواپیمای ناسا؛ آیا صاعقه برای محیط زیست سودمند است؟

کرونا و طوفان در شبه‌قاره؛ هند با ثبت هزاران کشته رکورد تلفات روزانه جهان را شکست

هفته سیاه کوهنوردان؛ امدادگران جسد الکس گلدفرب را در راه صعود به برودپیک پیدا کردند