Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تظاهرات در فرانسه و هلند علیه لایحه امنیتی و محدودیت‌های کرونایی

درگیری معترضان به محدودیت‌‌های کرونایی با پلیس در هلند
درگیری معترضان به محدودیت‌‌های کرونایی با پلیس در هلند Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماموران ضد شورش پلیس هلند روز یکشنبه حدود ۲۰۰۰ معترض به مقررات قرنطینه را در پایتخت این کشور متفرق کردند.

آگهی

تظاهرات در برخی شهرهای اروپایی نسبت به سیاست‌های دولت‌های حاکم اوایل هفته جاری در نخستین روزهای سال جاری میلادی ادامه یافت و در مهمترین آنها ملاحظات امنیتی و بهداشتی در فرانسه و هلند به چالش کشیده شد.

در فرانسه نخستین موج اعتراض‌های تازه به لایحه جامع امنیتی که اواخر سال گذشته میلادی نخستین جرقه‌های آن زده شد و پس از تصویب در پارلمان هزاران معترض را در شهرهای این کشور به خیایان کشید، بار دیگر روز شنبه دنبال شد.

در جریان این اعتراض‌ها که با تدابیر شدید امنیتی و حضور نیروهای پلیس همراه بود ده‌ها هزار نفر در خیابان‌های شهرهای مختلف فرانسه دست به تجمع زدند.

رسانه‌های محلی ضمن پوشش اخبار این رویداد و اشاره به تجمعاتی که در شهرهای مختلف از جمله پاریس، پایتخت فرانسه برگزار شد از دستگیری دست کم ۷۵ تظاهرکننده توسط ماموران امنیتی خبر دادند.

به گفته برگزار کنندگان در این تجمعات سراسری بیش از ۲۰۰ هزار نفر حضور داشتند این در حالیست که مقامات پلیس شمار تظاهرکنندگان را حدود ۳۴ هزار نفر اعلام کرده‌اند.

ژرار دارمنن، وزیر کشور فرانسه ساعاتی پس از برگزاری این تظاهرات با انتشار توییتی از نقش ماموران پلیس در نظارت بر روند این تجمعات اعتراض آمیز تشکر کرد.

از سوی دیگر رسانه‌های فرانسوی اعلام کردند که در جریان تظاهرات روز شنبه در برخی نقاط درگیری‌هایی میان معترضان و ماموران امنیتی به وقوع پیوست و نیروهای پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان مجبور به استفاده از نارنجک‌های صوتی و گاز اشک‌آور شدند.

وزیر کشور فرانسه همچنین دستگیری ۷۵ تظاهرکننده را که ۲۴ تن از آنها در پاریس دستگیر و بازداشت شده‌اند،‌ تایید و اعلام کرده که افراد یاد شده مقررات مربوط به شرکت در تظاهرات را زیرپا گذاشته بودند.

در این میان همچنین گفته می شود که دوازده مامور نیروی پلیس و ژاندارمری فرانسه در کوران درگیری‌ها زخمی شده‌اند.

لایحه جامع امنیتی که کلیات آن ماه نوامبر گذشته در پارلمان فرانسه به تصویب رسید هرگونه انتشار ویدیو و عکس از ماموران پلیس در شبکه‌های اجتماعی را که مخل انجام ماموریت و سبب مخدوش کردن سلامت جسمانی و روانی آنها شود ممنوع می‌کند.

این لایحه که قرار است ماه مارس نیز در مجلس سنای فرانسه مورد بررسی قرار گیرد به پلیس اجازه می‌دهد برای نظارت گسترده‌تر از پهپاد، دوربین‌های مدار بسته و دوربین‌های جاسازی شده در بدن حین انجام ماموریت‌ها استفاده کند.

Christophe Ena/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
اجتماع معترضان به لایحه امنیتی دولت فرانسه در پاریسChristophe Ena/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

درگیری معترضان به قرنطینه با ماموران پلیس در آمستردام

در پی ایجاد محدودیت‌هایی برای مقابله با موج تازه همه‌‌گیری ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ در هلند برخی از شهروندان این کشور روز یکشنبه برای لغو مقرارت یاد شده دست به تظاهرات زدند و با ماموران پلیس درگیر شدند.

در گزارشی که از این درگیری‌ها منتشر شده آمده است که ماموران ضد شورش پلیس هلند روز یکشنبه حدود ۲۰۰۰ معترض به مقررات قرنطینه را در پایتخت این کشور متفرق کردند.

پلیس اعلام کرده که افراد یاد شده مجوز برپایی تظاهرات بر ضد محدودیت‌های کرونایی را دریافت نکرده و به صورت غیرقانونی در خیابان‌ حضور پیدا کرده بودند.

این تظاهرات دو روز پس از فروپاشی دولت مارک روته،‌ نخست وزیر هلند برگزار شد. آقای روته پس از جنجالی شدن رسوایی مربوط به لغو کم هزینه‌های هزاران خانواده نیازمند در این کشور مجبور به استعفا شد.

بسیاری از افرادی که در تظاهرات روز یکشنبه در میدانی مقابل موزه ون گوگ شرکت داشتند پلاکاردهایی در مخالفت با دولت روته در دست داشتند.

برخی از تظاهرکنندگان نیز پلاکارهایی با خود حمل می‌کردند که روی آنها شعارهایی بر ضد محدودیت‌های کرونایی نوشته شده بود. «واکسن کووید = سم » یکی از این شعارها بود که بی اعتمادی برخی از شهروندان هلندی را نسبت به کارزار واکسیناسیون بر ضد بیماری کووید۱۹ نشان می داد.

به گفته مقامات پلیس اغلب شرکت کنندگان در این تظاهرات از ماسک استفاده نکرده و مقرارت فاصله گذاری اجتماعی را نیز رعایت نکرده بودند.

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشورهای اروپایی رفته رفته از لاک قرنطینه کرونا در می‌آیند

مامور پلیس هلند هنگام نظارت بر اجرای محدودیت‌های کرونایی چاقو خورد

اعتراض به قانونی جدید امنیتی در فرانسه با تظاهرات ۳۳ هزار نفری دنبال شد