ده‌ها هزار فایل سوابق کیفری پلیس بریتانیا پاک و صدور ویزا تعلیق شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس تزئینی از نمونه‌های دی ان ای
عکس تزئینی از نمونه‌های دی ان ای   -   کپی رایت  AP Photo

بیش از ۱۵۰ هزار سابقه کیفری و داده‌های مرتبط با پرونده‌های جرائم شامل اثر انگشت،‌ سوابق دستگیری و مشخصات دی ان ای بر اثر یک خطای ناشیانه از پایگاه داده‌های پلیس بریتانیا حذف شد.

این خطا که در جریان یک تمرین پاکسازی استاندارد روی داده ممکن است تبعات زیان‌باری به همراه داشته باشد؛ از جمله این خطرات می‌توان به تسهیل در آزادی مجرمان اشاره کرد؛ زیرا بسیاری از داده‌های بیومتریک موجود در سامانه‌ رایانه‌ای پلیس به کلی از بین رفته است.

بر اساس گزارشی که در رسانه‌های بریتانیایی منتشر شده خطای یاد شده اطلاعات مربوط به برخی مظنونان را نیز از بین برده است.

حذف این اطلاعات می‌‌تواند پلیس را در گشایش تحقیقات در باره پرونده برخی مظنونان در صورت پیدا شدن شواهد بیشترِ مرتبط با این پرونده‌ها به شدت به دردسر بیاندازد.

در همین راستا گفته شده است که سامانه اعطای ویزای بریتانیا نیز تحت تاثیر این ماجرا قرار گرفته و روند درخواست‌ها برای روادید به مدت دو روز به حالت تعلیق درآمد.

کیت مالتهاوس، وزیر دولت بریتانیا در امور پلیس گفته است که افسران متخصص در حال تلاش هستند تا هر چه سریعتر اطلاعات حذف شده را بازیابی کنند.

این مسئول دولت که نماینده مجلس نیز هست به مقامات وزارت کشور و نیروی پلیس اطمینان داده که اشتباه صورت گرفته تهدیدی را متوجه امنیت عمومی کشور نمی‌کند.

این در حالیست که یک رئیس سابق پلیس بریتانیا با اشاره به این ماجرا تاکید کرده که حذف اطلاعات مجرمان در این سطح گسترده باعث می‌شود که ماموران پلیس نتوانند مظنونانی که آزاد شده‌اند را شناسایی کنند و این افراد در چنین شرایطی راحت به اعمال مجرمانه خود ادامه می‌دهند.

نیک توماس سیموندز،‌ مدیر کل وزارت کشور دولت سایه بریتانیا خانم پریتی پاتل، وزیر کشور را در این ماجرا مقصر دانسته و گفته است که وی باید مسئولیت «نقص امنیتیِ فوق العاده جدی» را که به گفته او خطر بزرگی برای امنیت عمومی به شمار می‌رود، بپذیرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید