ورود بازرسان سازمان جهانی بهداشت به چین همزمان با ثبت نخستین قربانی کرونا پس از ۸ ماه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بازرسان سازمان ملل در فرودگاه ووهان. ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱
بازرسان سازمان ملل در فرودگاه ووهان. ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱   -   کپی رایت  آسیوشیتد پرس

چین پس از هشت ماه یک مورد مرگ در اثر ابتلا به کووید-۱۹ را رسما ثبت کرد.

کمیسیون ملی بهداشت چین روز پنج‌شنبه ۱۴ ژانویه برابر با ۲۵ دی‌ماه اعلام کرد که یک نفر در استان هِبِی این کشور در اثر ابتلا به ویروس کرونا در گذشته است. در شهرهای استان مذکور از چندی پیش مقررات قرنطینه برقرار شده است.

همچنین روز پنج‌شنبه مقامات بهداشتی چین اعلام کردند ۱۳۸ مورد تازهٔ ابتلا به کرونا در این کشور ثبت شده است.

آخرین آمار رسمی مرگ‌ومیر ناشی از کرونا به ماه مه سال گذشتهٔ میلادی باز می‌گردد و طبق آمارهای رسمی شمار درگذشتان در اثر بیماری کووید-۱۹ در مجموع تا کنون ۴۶۳۵ نفر بوده است.

وظیفهٔ بازرسان؛ نه یافتن مقصر که پیشگیری از خطرهای بعدی

این در حالی است که همزمان تیمی از بازرسان سازمان جهانی بهداشت وارد مرکز ایالت ووهان چین شدند تا دربارهٔ علل و منشأ انتشار ویروس کرونا تحقیق کنند.

این تیم شامل ۱۰ دانشمند از ملیت‌های مختلف است و از بدو ورود به چین وارد قرنطینه‌ای دو هفته‌ای شده‌ است. مأموریت این بازرسان ۵ تا ۶ هفته طول خواهد کشید و سرپرستان تیم تأکید کرده‌اند که هدف این کار «نه یافتن مقصر» بلکه «درک روشن آنچه پیش آمده برای کاستن از خطرات آینده» است.

ورود این کارشناسان بنا بود هفتهٔ گذشته انجام شود که با وجود صدور تمامی مجوزهای لازم در آخرین دقایق از سوی چین به تعویق افتاد امری که اعتراض رئیس سازمان جهانی بهداشت را در پی داشت.

همه‌گیری کووید-۱۹ در جهان حدود ۲ میلیون قربانی گرفته و دولت چین شدیدا مراقب است تا هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال آغاز شدن آن نپذیرد، دیدار این تیم کارشناسی را از خاک خود بسیار حساس تلقی می‌کند.