دادستان آلمان از برچیده شدن «بزرگترین» سایت داد و ستدهای غیرقانونی در جهان خبر داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Egill Bjarnason
Egill Bjarnason   -   کپی رایت  AP Photo

دادستان شهر کوبلنس در آلمان روز سه‌شنبه از انحلال «بزرگترین» سایت فروش مواد مخدر، اسناد جعلی و پول تقلبی موسوم به «DarkMarket» خبر داد. او اعلام کرد که فردی که گمان می‌رود مسئول این سایت باشد نیز دستگیر شده است.

گفته می‌شود مدیر این سایت که از سوی بازرسان به عنوان «گسترده‌ترین» مرکز فروش در جهان توصیف شده، یک شهروند ۳۴ ساله استرالیایی بوده که در آخر هفته گذشته در مرز آلمان و دانمارک دستگیر شده است.

به گفته دادستان، تحقیقات درباره فعالیت این سایت و شناسایی مدیر آن برای ماهها در جریان بوده و پس از دستگیری اداره کننده آن «بیش از ۲۰ سرور این سایت در مولداوی و اوکراین نیز توقیف شده‌اند».

در جریان این تحقیقات، دفاتر پلیس در چند کشور از جمله ایالات متحده، بریتانیا، دانمارک، مولداوی و اوکراین با پلیس و دادستانی آلمان همکاری داشته‌اند.

دادستان کوبلنس اعلام کرد که پلتفرم «DarkMarket» با حدود ۵۰۰ هزار کاربر و بیش از ۲۴۰۰ فروشنده نیز روز دوشنبه پس از ضبط سرورها برچیده شده است.

به گفتۀ او «در مجموع بیش از ۳۲۰ هزار معامله» از مسیر این سایت و در قبال پرداخت ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین و مونرو انجام شده است؛ تخمین زده می‌شود که ارزش این معاملات بیش از ۱۴۰ میلیون یورو باشد.

دادستان عمومی کوبلنس، کاربری اصلی این سایت را خرید و فروش انواع مواد مخدر اعلام کرد و در کنار آن، دیگر معاملات غیرقانونی از جمله فروش داده‌های کارتهای اعتباری سرقت شده یا جعلی و سیم کارتهای ناشناس و حتی ویروس‌های رایانه‌ای انجام می‌شد.

دادستان اظهار امیدواری کرد که از مسیر داده‌های به دست آمده پس از ضبط سرورها و غیرفعال کردن سایت، بتوان تحقیقات کاملی را درباره فروشندگان و مشتریان در این سایت و دیگر افراد فعال در آن به دست آورد.