واکسن «آمریکایی فایزر» به پادشاه عربستان تزریق شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پادشاه عربستان در حال تزریق واکسن
پادشاه عربستان در حال تزریق واکسن   -   کپی رایت  SPA

سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی نخستین دوز واکسن کووید-۱۹ را دریافت کرد.

پادشاه ۸۵ ساله عربستان در ویدئویی که رسانه‌های این کشور منتشر کردند در حال تزریق واکسن مشترک تولید شرکت‌ آلمانی بیون‌تک و شرکت آمریکایی فایزر دیده می‌شود.

در عربستان از سه هفته پیش واکسیناسیون سراسری رایگان علیه بیماری کووید-۱۹ آغاز شده است.

توفیق الربیعه، وزیر بهداشت عربستان با اشاره به این تزریق گفت: «حضور خادم الحرمین الشریفین تاییدی بر این نکته است که پادشاه قاطعانه معتقد است که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.»

واکسیناسیون در برخی از کشورهای خاورمیانه در حالی آغاز شده است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز گذشته گفت: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. این را من به مسئولین گفته‌ام و الان هم به طور عمومی می‌گویم.» وی افزود: «اگر کارخانه فایزرشان می‌تواند واکسن درست کند، چرا به ما می‌خواهند بدهند؟ خوب خودشان مصرف کنند تا این همه مرگ و میر نداشته باشند.»

واکسیناسیون در عربستان سه مرحله است که در مرحله نخست افراد بالای ۶۵ سال و کسانی که بیماری‌های مزمن دارند یا در معرض خطر ابتلا به کووید-۱۹ هستند واکسینه می‌شوند. مرحله دوم افراد بالای ۵۰ سال را در بر می‌گیرد و در مرحله سوم سایر افراد قرار دارند.

دو هفته پیش نیز به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نخستین دوز از واکسن کرونا تزریق شد.

در حال حاضر واکسن تولیدی شرکت‌های بیون‌تک و فایزر در واکسیناسیون سراسری در عربستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاکنون در عربستان بیش از ۳۶۳ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این بین بیش از ۶ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. عربستان سعودی بیش از ۳۴ میلیون نفر جمعیت دارد.